כל מה שרציתם לדעת על אורתופדיית ילדים והחשיבות שלה

למה אימהות חוששות לשווא מבעיות של כף רגל שטוחה ומהן שתי הבעיות הגדולות במציאות שלנו: הישיבה הממושכת מול המסכים והתאונות הקשות שנגרמות בגלל רכיבה על אופניים חשמליים ללא קסדה.

גם אחרי שלושים וארבע שנות ניסיון בתחום עדיין מרגישים את הלהט בקולו של ד"ר לב לפידוס, כאשר משוחחים איתו על תחום האורתופדיה בו הוא מומחה. לאחר לימודי אורתופדיה כללית והתמחות עבד הרופא כמעט שבע עשרה שנים בבית החולים "אסף הרופא" וכיום אחראי על תחום אורתופדיית ילדים בבית החולים "קפלן" ובעל מרפאה פרטית בשיתוף פעולה מלא עם "מאוחדת".
התחום העיקרי בו הוא מסייע הינו תיקון עיוותים וארכת גפיים, אולטרסאונד מפרקי ירך אצל תינוקות, טיפול בחולים עם שיתוק מוחין.

הבעיה החשובה והנפוצה בתחום הינה פריקה מולדת של מפרק הירך אצל תינוקות ולמרבה הצער קשה לזהות בעיה זו מבלי להגיע לאורתופד ילדים. אימהות- שימו לב, האחריות בידכן.

באיזה גיל מומלץ להגיע לראשונה לאורתופד ילדים?
"היות שאימא לא יכולה לזהות את הבעיה לבדה והאבחנה היא קשה, לדעתי חייבים להגיע לאורתופד ילדים כבר בגיל חודש וחצי לבדיקה קלינית כולל אולטרסאונד. לאחר מכן חשוב מעקב בגיל חצי שנה. אם הכל בסדר, לא צפויים כנראה בעיות בעתיד. אם ישנה בעיה, הרופא ימליץ על מעקב נוסף. האבחנה המוקדמת הינה חשובה ביותר כי ישנן הרבה בעיות שאימהות כן יכולות לזהות אך לא את הבעיה הזו וההשלכות עלולות להיות לכל החיים".

מהי הבעיה הנפוצה בגיל הרך?
"לרוב מדבר בחשש ולא בבעיה. אימהות מגיעות עם הילד לבדיקה וטוענות שכף הרגל שלו שטוחה והוא אולי הולך עקום. חשוב להרגיע שרוב הילדים בריאים לחלוטין ולמעשה יש להם כף רגל שטוחה כמהלך טבעי ותקין אפילו עד גיל 5. רק במקרים נדירים אכן יש בעיה אשר דורשת טיפול."

מגיל בית הספר המסכים הופכים להיות הגורם לבעיות אורתופדיות
"אכן, ילדים רבים מדווחים על כאבי גב בעקבות ישיבה ממושכת מול הטלוויזיה, המחשב והפלאפון. בניגוד למחשבות ההורים, הישיבה לא גורמת לעקמת. אך כאבי הגב נגרמים בעקבות הישיבה הממושכת והעובדה שלא מבצעים פעילות גופנית. רוב הילדים שמתלוננים לא עושים בכלל ספורט ויושבים המון שעות מול מסך, בעיקר עם הפלאפון".

על איזה פעילות גופנית אתה ממליץ לילדים עם כאבי גב?
"כל ילד בנוי בצורה שונה ולכן חשוב לקבל מאורתופד המלצה לסוג הפעילות הגופנית לפי היכולת הספציפית והניסיון שלו בכל ענפי הספורט עד שימצא את הנישה שלו. חשוב שהספורט יהיה במינון נכון כי יש כאבים שנגרמים מיתר פעילות גופנית. לא פחות חשוב שהספורט שנבחר ייתן לילד הרגשה טובה וכל אימון יסתיים בחיוך. "

לאחרונה מדובר הרבה על תאונות בגלל אופניים חשמליות וקורקינטים. האם אתה רואה עליה בפגיעות?
"בהחלט. ברוב המקרים הנפילה נגמרת בחבלות ומכות יבשות, אך לצערי ישנם מקרים רבים ומידי שבוע, שמגיעים למיון עם חבלות ראש. רוב הילדים רוכבים בלי קסדה ויש עליה מתמדת בנפילות ובתאונות דרכים שמעורבים בהן אופנים וקורקינטים. לדעתי הפתרון אינו רק רפואי אלא לימודי, צריך ללמד את הילדים להיות מודעים לחבוש קסדה ובכל מצב לא להשתולל על הכביש ולא לנסוע על רגל אחת עם פלאפון. חשוב להדגיש לילדים שלחבלות האלו יש השלכות שליליות לכל החיים".