ביקור ראשון אצל גינקולוג: כל מה שאתם צריכים לדעת ולשאול

ב1995- נוסדה בישראל 'החברה הישראלית לגינקולוגיה של ילדות ומתבגרות' (חגי"ם) על ידי קבוצה של רופאי נשים ורופאי ילדים. חברה זו עוסקת בתחום חדש ומתפתח, העוסק בבעיות של מערכת הרבייה (גינקולוגיה) של בנות, החל מהלידה ועד גיל 22.

בשנים האחרונות התגבשה ההבנה, כי ילדות ומתבגרות זקוקות להתייחסות שונה בכל הקשור לבעיות גינקולוגיות, וזאת נוכח המבנה, התפקוד והצרכים המיוחדים של אוכלוסיה זו. הן נמצאות על הגבול הדק שבין ילדה לאישה, ובשל כך נוצר לעתים קושי בקבלת מענה מתאים מרופאים המטפלים בשתי אוכלוסיות אלו. הבנה זו הביאה להתפתחות גישה רב תחומית, היוצרת שילוב ושיתוף פעולה מאתגר בין מקצועות שונים.
במטרה להשיג את השמירה המיטבית על בריאותן של ילדות ומתבגרות מינקות ועד לשלב החיים הבוגרים, מוקמות בעולם כולו מרפאות ייחודיות המורכבות מצוות רב תחומי, הנותן מענה למגוון גדול של בעיות האופייניות לגיל המטופלת. הצוות כולל רופא נשים מיומן בגניקולוגיה של גילאים אלה, עובדת סוציאלית ו\או פסיכולוגית, תזונאית ומומחים אחרים.

בחודשים הקרובים יפתח במחוז ירושלים של מאוחדת מרכז מסוג זה (ראה מסגרת). המרכז ייתן מענה למגוון הבעיות הקשורות למערכת הרבייה בילדות ומתבגרות עם השמת דגש מיוחד על רפואה מונעת, הכוללת: הדרכה להיגיינה נאותה, שמירה על משקל תקין, מניעת תחלואה כתוצאה מתהליכי התבגרות מוקדמת או מאוחרת הדורשת התערבות, איתור מוקדם של פגמים ותיקונם, שימוש מושכל באמצעים למניעת הריון ומניעת מחלות המועברות במגע מיני, כל זאת במטרה להצמיח דור של נשים היודעות לשמור על בריאותן.

גילאי הינקות
בגילאים אלה לרוב אין צורך בבדיקה שגרתית אצל מומחה לגינקולוגיה של ילדות, היות ובדיקת תקינות המבנה נערכת בבית החולים לאחר הלידה או בטיפת חלב. יחד עם זאת, לעיתים מתעוררים ספקות באשר לתקינות המבנה. אחת התלונות השכיחות היא איחוי השפתיים הקטנות הגורם לסגירת פתח הנרתיק. תופעה שכיחה זאת (כאחוז אחד מהאוכלוסייה) גורמת לבהלה מיותרת. ברוב המקרים מתרחשת פתיחה עצמונית לקראת גיל ההתבגרות, והסיבה היחידה לטיפול קודם לכן היא על מנת למנוע דלקות שתן המתלוות לתופעה. בכל מקרה מומלץ לקבל ייעוץ והדרכה אצל מומחה.

גילאי הילדות
ילדות קטנות רבות סובלות מגירוי או צריבה בעריה (פתח הנרתיק), ולעתים מתלווה לכך הפרשה בעלת צבע או ריח בלתי נעימים. התופעה שכיחה במיוחד בשנים הראשונות שלאחר הגמילה מחיתולים, ונגרמת משילוב של מספר גורמים : היגיינה לקויה (במיוחד בשעות שהילדה נמצאת במסגרת מחוץ לבית) ורגישות העור שבאזור העריה לשפשוף ולזיהום. הטיפול כולל הדרכה להיגיינה נאותה, אמבטיות ישיבה עם אבקת סודה לשתיה (כף אחת לאמבטיה) ולעתים משחה מקומית. חשוב לדעת שטיפול זה יעיל ברוב המקרים, אך ישנם גם גירויים הנגרמים מסיבות אחרות, ובמצבים אלה יש צורך בהערכה של מומחה.

תחילת גיל ההתבגרות
תהליך ההתבגרות מאופיין בהופעה הדרגתית של סימנים גופניים עד להשגת מראה ותפקוד של גוף נשי בוגר. אחת מנקודת המפנה היא הופעת המחזור החודשי. אף על פי שקיימת מגמה של ירידה בגיל תחילת ההתבגרות, לא חל שינוי בהגדרת הטווח התקין. הגיל התקין להופעת סימנים כגון הנצת שדיים או שיער ערווה הוא 14-8 שנים, וגיל הופעת הוסת הוא 16-10 שנים. כל חריגה מטווח גילאים אלו מחייבת הערכה של רופא גם אם בחלק מן המקרים מדובר בשינויים קלים שאינם דורשים התערבות טיפולית. איגודים רפואיים מובילים יצאו בהמלצה לביקור שיגרתי ראשון אצל הגינקולוג סביב גילאי 15-13 שנים, וזאת על מנת לאפשר הדרכה בנוגע לתהליכי ההתבגרות, השינויים הגופניים והתפקודיים, וחינוך לחיים בריאים ומוגנים מפני הריון בלתי רצוי ומחלות המועברות במגע מיני. כל אלה מקבלים משנה תוקף במתבגרות עם צרכים מיוחדים, שאצלן גם נושאים פשוטים יותר כגון התמודדות עם מחזור הוסת, עלולים ליצור קשיים תפקודיים.
תהליך ההתבגרות
באופן תקין מחזור הוסת יכול להיות בלתי סדיר בשנתיים הראשונות שלאחר הופעתו, אך הפסקות גדולות משלושה חודשים בין דימום וסתי אחד למשנהו דורשות הערכה רפואית. קיימות לא מעט הפרעות הקשורות לווסת, כגון דימום רב מדי או דימום וסתי המגיע לעיתים קרובות מידי, ובכל אלו הנערה עלולה לאבד דם רב עד כדי צורך בעירוי דם. כ70- אחוז מהבנות סובלות מכאבים, בחילה ותחושות בלתי נעימות נוספות בזמן הדימום הוסתי, ומיעוטן (כ15- אחוז) נאלצות להתמודד עם תסמינים קשים ביותר, כגון כאב בלתי נסבל, הקאות, עילפון וכדומה, ולהעדר מלימודים או פעילויות חברתיות בימי הדימום הוסתי. חשוב לדעת כי קיים מגוון גדול של טיפולים המקלים על הסבל וכדאי לפנות לסיוע רפואי.
המתבגרים מגלים ענין רב במיניות, וחשוב להדריך אותם לחיי מין מוגנים מהריונות בלתי רצויים וממחלות המועברות במגע מיני. חשוב לתת הסבר מקיף אודות אמצעי מניעת הריון הקיימים בשפע, ולהתאים לכל מתבגרת את האמצעי הנוח לה. מומלץ גם לחסן נגד סרטן צוואר הרחם, כאשר היעילות המרבית מושגת על ידי מתן החיסון לפני המפגש המיני הראשון. ביקור ראשון אצל רופא נשים הדן בנושאים אלו אינו מחייב בדיקה גינקולוגית, אלא אם כן קיימת בעיה רפואית.

המעבר לבגרות
כפרידה מגיל ההתבגרות ויציאה לחיים בוגרים, כדאי לבצע הערכה כללית לגבי תקינות מחזור הוסת, משקל הגוף, היות ומשקל נמוך או גבוה מדי עלולים להשפיע לרעה על מחזוריות הוסת עד היעלמותה, ומוכנות האישה הצעירה לחיים בריאים ומוגנים.