כבר לא גרה ברחוב

קרן חיות התגוררה ברחוב ביחד עם משפחתה כשהייתה בת 10, היום היא בעלים של חברת יזמות ונדל"ן מצליחה ותתן לנו את הכלים והטיפים לבית משלנו

שמי קרן חיות, נולדתי לפני 34 שנה בירכתי יפו, באזור שהיה רווי פשע וסמים. לאחר מכן עברתי לגור בשכונת ביצרון שבשוליים המזרחיים של תל אביב. הוריי הם יוצאי מרוקו, אבי, מאנשי ה״צווארון כחול״, נפגע בתאונת עבודה כשהייתי ילדה ולא יכול היה לעבוד תקופה ארוכה.

החיים בבית היו קשים מאוד. עברנו בלית ברירה לגור אצל סבי וסבתי בצפיפות גדולה ביותר. הוריי חיכו שנים ארוכות לזכות על דירת שיכון, אולם לשווא. התור היה ארוך מאוד ומספר הדירות מועט ביותר. בחורף הקשה של 1992, כשהייתי בת 10, פקעה סבלנותם של ובייאושם יצאו לרחוב להפגנת אוהלים במטרה לקבל, סוף סוף, את דירת השיכון המיוחלת.

keren_chayot2
צילום: גזין העיתון בו תועדה קרן חיות מפגינה עם משפחתה ברחוב

בתור ילדה הצטרפתי אליהם להפגנה ולמגורים ברחוב. בעקבות זאת חליתי בצהבת ובאו לראיין ולצלם אותי. הכיסוי התקשורתי ותמונת הילדה העצובה עם העיניים הנחושות כיכבה בכל מקום. לאחר מאבק מתמשך הורי זכו לקבל סוף סוף את הדירה. החוויה השנויה במחלוקת הזו ביגרה אותי מאוד. הבנתי שאם לא אדאג לעצמי ולמה שמגיע לי כאזרחית מן השורה, המדינה לא תעזור לי.

במשך שנים רבות השתדלתי ללכת עם הזרם, שירתתי שרות צבאי מלא בחיל הים ואחר כך יצאתי לאזרחות ועסקתי במשך שנים בשיווק, עד שיום אחד, לפני כשנה, החלטתי לצאת לעצמאות והקמתי חברה שעוסקת בקידום מיזמי נדל”ן בכל הארץ, שהמוטו שלה הוא ״דירה לכל זוג צעיר״. במילים אחרות, אני עושה ימים כלילות על מנת שאף זוג צעיר לא יצטרך לעבור את מה שאני עברתי.

דירה, עבורי, פירושה לא רק נכס כלכלי, אלא בראש ובראשונה בטחון לכל בני המשפחה. אינני רואה מצב שמדינה וחברה שרוצות לשמור על החוסן שלהן, יוכלו להמשיך ולהתקיים לטווח הארוך, מבלי שנושא משבר הדיור ייפתר.

חישבתי ומצאתי שמשנה לשנה גדל באופן דרמטי מספר הישראלים, בעיקר הזוגות הצעירים, שאין בבעלותם דירה. אם לפני 23 שנה, כשהפגנתי לצד הוריי בתל אביב, לאחד מכל ארבעה ישראלים לא היתה דירה בבעלותו, הרי שכיום הנתון נכון לאחד מכל שלושה.

מבחינתי מדובר בפצצת זמן כלכלית וחברתית וגורם שמקצין את ההבדלים בין המרכז לפריפריה וזו נקודה שחשוב שכל מקבלי ההחלטות יהיו מודעים לה. מתוך רצון לשינוי, יזמתי שורה של כנסים ואירועי נדל”ן, שמטרתם בראש ובראשונה לקדם דיור בר השגה לכל זוג צעיר, בין אם מדובר בקידום פינוי-בינוי והתחדשות עירונית ובין אם מדובר בהחזרת ההטבות לרוכשי דירות בפריפריה ובאזורי עדיפות לאומית.

המפגשים הללו שאני יוצרת בין שרים, ראשי ערים, אדריכלים ובעלי חברות בנייה, מייצרים תוכנית שיש בה עשייה ונסיון אמיתי לחיפוש פתרונות למצוקת הדיור. אני מספרת את סיפורי האישי כמודל, במטרה שבעוד שנים אחדות לא נהיה חסרי אונים בפני תופעת העזיבה של ישראלים צעירים שאוהבים את המדינה אך חיים, בלית ברירה, בברלין, לונדון או ניו יורק.

.

* הכותבת היא מנכ”ל ובעלים של חברת “חיות יזמות נדל”ן”

"שומעים שאתה בבית" תכנית הנדל"ן החדשה של רדיו דרום, החל מ-2/3, כל חמישי בשעה 16:00.

7