הסדר הגיוס החדש פוגע בשוויון – כך לטענת בג"צ

הסדר הגיוס החדש פוגע בשוויון – כך לטענת בג"צ

"לא לגיוס!" קרדיט צילום: אוריאל גור דוד

בג"ץ ביטל אתמול (שלישי) את תיקון 21 לחוק שירות ביטחון, המאפשר את הארכת הפטור מגיוס לתלמידי ישיבה עד לשנת 2023. התיקון לחוק, כתבה הנשיאה מרים נאור, "סובל מקשיים אינהרנטיים".

כל השופטים קבעו כי "הסדר הגיוס החדש פוגע בשוויון". שמונה שופטים סברו כי ההסדר הינו בלתי מידתי ובלתי חוקי ואילו השופט נועם סולברג, בדעת מיעוט, סבר כי יש לדחות את העתירות האמורות שכן טרם בשלה העת להכריע אם ההסדר אינו חוקתי. לפי החלטת בג"ץ, ההסדר יושהה לשנה ובשנה זו יהיה צורך לגבש חוק חדש. את העתירה נגד התיקון לחוק הגישו מפלגת "יש עתיד" והתנועה לאיכות השלטון.

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור כתבה כי "הדיון החברתי התמידי בסוגיית שירותם של תלמידי הישיבות נוגע אם כן בקצות העצבים הרגישים של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית והוא נמצא על סף רתיחה. במשך השנים ומתוך מודעות רבה לרגישות החברתית, נקט בית משפט זה סבלנות ואיפוק מופלגים בעת שנדרש להכריע בעתירות שעסקו בנושא גיוס תלמידי הישיבות".

בתכניתנו 'בוקר טוב דרום' ראיינו בנושא את שני הקצוות במערכת הפוליטית – מצד אחד, חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי מ"ש'ס" ומהצד השני, חברת הכנסת קארין אלהרר מ"יש עתיד". במהלך הראיון, כינה חבר הכנסת מלכיאלי את שופטי בג'ץ: "קבוצת ישישים שיושבת במגדל השן". האזינו לראיון המלא: