שנת הלימודים החלה - צהרוני מיל"ת בב"ש עדין לא

למרות ששנת הלימודים החלה כבר לפני חודש, צהרוני מיל"ת בב"ש טרם החלו לפעול. הסיבה- מחסור בכוח אדם. עשרות הורים בעיר מוצאים את עצמם בלי סידור לילדיהם בשעות אחה"צ, והדבר פוגע בעבודתם ובשגרה של הילדים. משרד החינוך ועיריית ב"ש: "נעשים מאמצים למצוא עובדים"

מאת: בתאל אלון

רוית ישי, אמא לשני ילדים מבאר שבע סיפרה כי "כל שנה אנחנו נתקלים בעיכובים וקשיים, גם בכל מה שקשור לצהרונים, וגם בקטיינות בחופשים. בגלל שכבר חוויתי את זה בעבר, פניתי כבר בתחילת השנה כדי לבדוק מתי אמור להיפתח הצהרון, ואמרו לי שעושים מאמצים לפתיחת הצהרון אחרי החגים. אחרי החגים הגיע, פניתי שוב, והתשובה שקיבלתי זה שכרגע 'אין צפי'. עם התשובה הזאת פניתי לגורמים בכירים יותר, ומהם נמסר לי שיש קושי בגיוס צוותים."

צהרוני מיל"ת הם למעשה צהרונים של ארגון חיצוני, המסובסדים על ידי משרד החינוך, ונמצאים תחת פיקוח וניהול עיריית באר שבע. בתשובה לפנייתה של ישי נאמר לה כי משרד החינוך דורש תו ירוק עבור כל צוותי הצהרונים, וכי בדיקה שלילית במקרה זה – אינה תקפה. כלומר, למרות שצוותי הגנים ובתי הספר יכולים להציג בדיקה שלילית, מפעילי הצהרונים נדרשים להיות מחוסנים שלוש פעמים.

"ניסיתי לשאול האם יש אפשרות שהצהרון יופעל על ידי סוכנות אחרת עם דרישות יותר גמישות, כאלו שכבר כן פועלים בעיר. התשובה הייתה שהם בודקים את כל האפשרויות ועושים את כל המאמצים. אמרו שיחזרו אלי עם תשובה עד יום שני, זה לא קרה." מסרה ישי.

הקושי בלמצוא סידור לילדים לשעות אחר הצהריים מקשה על עשרות הורים בעבודה השוטפת שלהם, וביחסיהם עם המעסיקים. "כל ההורים עובדים" אמרה ישי, "ואנחנו צריכים פשוט למצוא פתרונות. בשעה 14:00 להוציא את הילדים מהגן, ולמצוא להם סידור. לא כל ההורים יכולים לצאת מהעבודה שלהם בשעה 13:30 כל יום. המעסיקים של כולנו הבינו שמדובר בכמה ימים בודדים, אנחנו כבר שבועיים אחרי החגים ואין צפי לצהרון."

"אנחנו נתקלים בקושי הזה כל שנה. חשוב לי להדגיש- גם לפני הקורונה, גם לפני שידענו מה זה תו ירוק, כל שנה, חג, חופש גדול –הגנים שלנו בעדיפות אחרונה" מחדדת ישי, ומוסיפה: "כבר בתחילת השנה היה ידוע שיש דרישה לתו ירוק. זאת לא דרישה שנחתה מהשמיים, שאף אחד לא היה ערוך אליה ולא ידע שהיא תהיה. בתחושה שלי, זה נראה שכל התקופה הזאת מישהו שם ישן ורק בסוף החגים התחילו לטפל". עוד הוסיפה "כשאומרים לנו 'אין צפי' זה משהו שקשה להתמודד אתו, פשוט חוסר אונים. אנחנו צריכים למצוא פתרונות מיום ליום. כשהילדים, כולם בגילאי 3-5, צריכים לסיים את היום שלהם בשעה 14:00 וללכת לבייביסטר, לסבא, לסבתא – זו לא שגרה בריאה. אנחנו ממילא מדברים על ימים של אחרי תקופת קורונה, אז כל יום עם שגרה זאת ברכה. כנראה שאצלנו השגרה פחות חשובה." היא מספרת.

"העובדה שהילדים שלנו משויכים לצהרון מסוים לא הופך אותנו לאזרחים סוג ג'. יש ילדים אחרים בעיר שהצהרון שלהם מתחיל ביום הראשון של השנה. מעבר לזה, התשלום לצהרון הוא תשלום שנתי, וכרגע אף אחד לא עדכן אותנו האם יחייבו אותנו על החודש וחצי שהצהרון לא פעל. בסופו של דבר אם התשלום הוא שנתי ואני מקבלת צהרון ל8 חודשים ולא ל10 חודשים, מישהו צריך לתת על זה את הדין." היא מחדדת. "התחושה שלנו – היא שמזלזלים בנו, בהורים ובילדים. ואני באמת מקווה שבימים הקרובים יימצא פתרון לבעיה הזאת" חותמת ישי.

מעיריית באר שבע נמסר לנו כי "מדובר בתוכנית המבוצעת ומנוהלת על ידי זכיין של משרד החינוך. הזוכה במכרז נדרש מטעם משרד החינוך נדרש לגייס כוח אדם מקצועי פדגוגית [גננות], מעקב, תפעול ההעשרה והזנה. לתכנית מיל"ת חסרים עדיין עובדים להובלת התוכנית בגנים, הזוכה במכרז עושה מאמצים לגייס עובדים אלה. כיום פועלת התוכנית במחצית מגני הילדים ברחבי העיר."

ממשרד החינוך נמסר: "משרד החינוך מתקצב את תכנית מיל"ת, המאריכה את יום הלימודים במוסדות חינוך נבחרים, במטרה לקדם תלמידים בתחום הלימודי והחברתי. בימים אלו עושה המשרד מאמצים רבים לגיוס כוח אדם מתאים לעבודה במסגרות העיר באר שבע."

12.10.2021
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.