מפקד מחוז הדרום במשטרה, ניצב פרץ עמר: "לעולם לא יהיה סדר אם לא נפתור את בעיית ההסדרה, שזה הבסיס לכל הכאוס"

מפקד מחוז הדרום הגיע הבוקר להתארח הבוקר באולפן רדיו דרום לשיחה מעמיקה על חוסר הביטחון האישי שפוקד את תושבי באר שבע והסביבה בתקופה האחרונה וכיצד מטפלים בפשיעה בדרום.

הבוקר (ד') התארח פרץ עמר בתכנית הבוקר של רדיו דרום, בה נערכה תכנית מיוחדת שהוקדשה כולה למצב הפשיעה בדרום. על רק המחאה המתוכננת הערב מול בית המשפט המחוזי, הגיב עמר לסוגיות הבוערות ביותר בענייני הפשיעה, התייחס לתחושת חוסר הביטחון של האזרחים וגם להתארגנויות האזרחיות שמנסות לטפל במצב.

עמר התייחס בדבריו לאחד הגורמים היותר עמוקים של בעיית הפשיעה- אי ההסדרה של הבדואים בנגב והמצב הסוציו אקונומי בפזורה "לעולם לא יהיה סדר והפשיעה לא תצטמצם אם לא נפתור את בעיית ההסדרה, שזה הבסיס לכל הכאוס שקורה בין המגזר לבין העיר ב"ש או דימונה...בכל המחקרים בעולם כשיש אוכלוסייה כל כך קשה מבחינת מצב סוציו אקונומי, ומולה יש ישובים מאוד מפותחים, בפער הזה לעולם לא יהיה סדר. ככה מתנהלים הדברים. מחקרים מצביעים שאלו התנאים הבסיסיים לתופעות פשיעה מאוד חמורות. אני אומר- אם אי אפשר להסדיר את המגזר הבדואי וזאת גזרה משמיים – נשים חומה. אבל זה לא המצב. המצב הוא שכן ניתן וזאת לא גזרה משמיים."

בראיונו נשאל עמר גם על דעתו על קבוצות הווטצאפ והפייסבוק של אזרחים המתארגנים בכדי לסייע לתושבים במצבי סכנה בזמן אמת. בסוגיה זו אמר עמר: "אני חושב שזאת תופעה מסוכנת. הבעיה המרכזית של אותו אחד שרוצה לסייע למישהו שנקלע לסיטואציה היא שאין לו סמכות. הוא יכול להיקלע למצב משברי ואפילו מסוכן, שהוא עשוי ועלול להיפגע ולהסתבך. מה קורה עם מחר בבוקר מישהו נפגע מהתקרית הזאת? והוא תובע אותו לדין? אפשר לקחת את אותן קבוצות שרוצות לסייע לתושבי באר שבע, בדרך של התנדבות למשמר האזרחי. אני שוחחתי עם הקבוצות והצעתי להם את ההצעה הזו, וכולם הסכימו לבוא ולהתנדב."

בדבריו עמר נגע גם בעניין תחושת הביטחון של האזרחים ונשאל האם הוא חושב שזה נכון שאזרחים ישאו עמם נשק. בתגובה לשאלה זאת אמר עמר כי "תתקשרו למשטרה. באזורים שיש סיכוי שאתה תיפגע ויש סכנת חיים, אז כן אפשר להסתובב עם נשק אבל אז שזה יהיה ברישיון. אבל אני אומר, הכי טוב זה להתקשר ל-100." עמר הוסיף ופנה לציבור תוך הדגשה של חשיבות הדיווח לגורמי האכיפה: "אם הציבור לא יערב אותנו והציבור ידבר בפייסבוק או בכל מיני תצורות שונות ומשונות במסגרת הטכנולוגיה המתפתחת והמתקדמת, כנראה שלא יהיה לנו סיכוי להגיב נכון ולהגיע לשורש הבעיה."

עמר סיכם את דבריו ואמר: "אני מאוד אופטימי. מה שאני עושה כרגע, אני רואה את התוצאות. כי אני סופר את התוצאות. אין לי מנדט להיות מתוסכל, כי לי יש משימה שאני צריך לעשות ואני תמיד צריך להיות ברף מתח מאוד גבוה כדי לבצע את המשימה." עוד הוסיף "אני יכול להגיד בצורה ברורה - אני בטוח. הבת שלי יכולה להסתובב חופשי והבן שלי יכול להסתובב חופשי"

13.10.2021
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.