צילום: בתאל אלון

"כל יום ראשון זה מכות": מחסור באוטובוסים, דחיפות ועומסים בתחנה המרכזית בב"ש

נוהל יום א': התחנה המרכזית בבאר שבע בימי ראשון וחמישי עמוסת חיילים ואזרחים שנשארים ללא פתרונות הסעה בעקבות העומס. "כל יום ראשון זה מכות" מספר אחד החיילים

מאת: בתאל אלון

רבות דובר על העומסים בימי ראשון וחמישי בתחנה המרכזית בבאר שבע. ברשתות החברתיות עולים סרטונים ותמונות של חיילים שנדחקים בצפיפות, למרות דרישות המרחק בקורונה, זאת בשל הדחף להספיק לעלות על האוטובוס שלהם אל הבסיס או הביתה. למרות השיח הרב, הפתרון לא נראה באופק.

"אני חושבת שצריך לספק עוד אוטובוסים" סיפרה בראשון לרדיו דרום אחת החיילות שנוסעת לבסיס נבטים, דקות לפני שנאלצה להידחף בתור לאוטובוס. לדבריה, בשעות הבוקר המוקדמות האוטובוסים מגיעים אחת לשעה, ולאחר השעה 8 בבוקר אחת לחצי שעה. תמונת המצב בשטח היא שאחת לחצי שעה זה פשוט לא מספיק. החיילת הצליחה לעלות על האוטובוס המדובר, אך כשהוא יצא מהתחנה, עשרות חיילים נותרו להמתין בתקווה שיצליחו לעלות על הבא אחריו.

"אני נוסע כל יום ראשון לקציעות, וכל יום ראשון מכות" מספר חיי בשירות סדיר המשרת בבית הסוהר קציעות. "רבים על מי יעלה על האוטובוס, כדי לא לאחר בשעה וחצי למשמרת." הוא מספר. לדבריו, במידה ויאחר עלולים לחול עליו עונשים שיעקבו את יציאתו הביתה. עוד מרחיב החייל כי לצערו חלק מהמפקדים אינם מגלים סובלנות למצב.

"המורכבות זה גם לצאת מהבסיס" מספר חייל שנוסע לבסיסי הערבה. הוא מספר כי בימי חמישי, יוצא אוטובוס אחד, שעובר בכמה בסיסים, מהם יוצאים כאלף חיילים כל שבוע. ומה עושה מי שלא מצליח לעלות עליו? אני שואלת אותו, "מנסה לתפוס רכבים שיוצאים מהבסיס, או שמחכה לאוטובוס הבא. כל כמה שעות יש אוטובוס" הוא משיב, ומוסיף "אני מדבר איתך על מכות בשביל לעלות לאוטובוסים בימי רביעי או חמישי בבוקר".

מהחיילים איתם שוחחנו נראה כי צה"ל מנסה למצוא פתרונות שאינם תלויים בתחבורה הציבורית. "החטיבה תגברה את האוטובוסים האלה. בשבועיים האחרונים נגיד, יש אוטובוס של אגד ב-8 וחצי בבוקר שיוצא לבאר שבע, ובמקביל אליו יוצא עוד אוטובוס של הצבא מאותה תחנה". מספר חייל נוסף שמשרת בבסיסי הערבה. "לפעמים אפילו יותר קשה לחזור מהבסיס הביתה" מוסיפה חיילת נוספת המשרתת בנבטים. "יש אוטובוס כל בערך 3 שעות מהבסיס לבאר שבע" היא מסבירה. "ניסו לעשות תכנון של שאטלים מהערים לבסיס, אבל בדקו את זה בחגים והרבה חיילים היו בבית או בחופש ואז ביטלו את זה. עכשיו עוד הפעם נהיה קשה, ועד פעם אתה נלחם עם אנשים לעלות לאוטובוס" היא מספרת.

"נתחיל בזה שאי אפשר לסמוך על הזמנים" אומר לנו חייל שמשרת במצפה רמון. "ואין תגבור מספיק של אוטובוסים" הוא מוסיף. עוד מספר לנו החייל כי ניסיונותיו להתלונן לא נשאו הצלחה. "אני לפני כשנה, הגשתי תלונה לנציב תלונות הציבור כנגד נהג אוטובוס שראה שיש עומס ופשוט סגר את הדלת. באוטובוס היה עדיין מקום אבל הוא פשוט החליט לסגור את הדלת ולהתחיל בנסיעה" הוא מספר. "עקבתי אחרי זה במשך כמה חודשים, כתבו לי שזה יטופל. אבל תמיד יש עומס ואין תגבור של אוטובוסים" הוא חותם בייאוש.

"אני המון באוטובוסים ואני כן נכנס לראש של החיילים והאזרחים, כי לכל אחד יש את הלחץ שלו להגיע בזמן לבסיס, או למקום אחר. אז כולם כן נדחפים, וכן יש דחיפות ואם יש שני חיילים עצבניים הם גם ימשיכו עם זה הלאה. אבל תמיד יש דחיפות וויכוחים." מספר לנו חייל נוסף המשרת במצפה רמון. "יש פשוט ימים מסוימים שצריך לתגבר את האוטובוסים." הוא מצביע בפשטות על הפתרון הברור מאליו, "אבל כרגע זה פשוט לא מספיק".

תגובת משרד התחבורה:

במסגרת הסכם שנחתם בין משרד התחבורה לצה"ל, הוחלט כי משרד הביטחון וצה״ל יפעילו שרותי הסעות ייעודיים לחיילים וחיילות בימי ראשון וחמישי מכל רחבי הארץ לבסיסים השונים ברחבי הארץ, במטרה לשפר את אופן הגעתם לבסיסים.

ההסעות הייעודיות מספקות פתרון טוב יותר מתגבור של קווים קיימים שכן החיילות והחיילים זוכים לאופציית הסעה ייחודית שמתאימה עבור הצרכים שלהם, בשעה ששירותי התחבורה הציבורית ממשיכים לתת שרות סדיר לכל החיילים והחיילות ללא צמצום של קווים או תדירויות (למעט מספר מקומות בדרום בהם התייתר שירות האוטובוסים בעקבות המהלך).

מדובר בהטבה משמעותית עבור החיילים והחיילות שיוכלו להמשיך לנסוע בתחבורה הציבורית, ובמקביל יזכו לראשונה באפשרות לעלות על היסעים מיוחדים שיועמדו לרשותם מקרבת מקום המגורים ישירות לבסיסם תוך הבטחת מקום ישיבה עבורם.

הגדלת ההיסעים תשפר משמעותית גם את השירות עבור הנוסעות והנוסעים האזרחיים בתחבורה הציבורית - שייהנו מרכבות ואוטובוסים פחות עמוסים ואמינים יותר בימים אלה. ההקלה תורגש בעיקר בימים העמוסים יותר של ראשון וחמישי - בפועל יתפנו מקומות נוספים עבור אזרחים ברכבות ובאוטובוסים.

שרות ההיסעים לחיילות ולחיילים יתבצע באמצעות אפליקציה שפותחה בצה״ל המאפשרת הפעלת מערך הסעות יעיל ומהיר המותאם אישית לצרכיהם של החיילות והחיילים.

לצורך ביצוע מערך ההסעות המיוחד יוקצו לצה״ל 100 מיליון שקלים נוספים. התקציב התקבל באמצעות תוספת שהוקצתה למשרד התחבורה לטובת הפרויקט ומאפשרת להגדיל את השירות הניתן בימים העמוסים.

מדי חודש מבוצעות מיליוני נסיעות נוסע של חיילים וחיילות בכל רחבי הארץ.

תגובת דובר צה"ל:

בימים אלו פועל מערך ההיסעים, שבאמצעות אפליקציית שאט"ל מאפשר לחיילים המשרתים בבסיסי הקצה להזמין מושב בהסעה ייעודית המגיעה לבסיסם.

האפליקציה נמצאת בתהליך הטמעה בכלל יחידות הצבא, שעתיד להסתיים בחודשים הקרובים.

אנו עושים מאמצים מתמידים על מנת לשפר את מערך ההיסעים בכל עת ונמשיך לפעול על מנת להקל ולשפר את מערך ההיסעים של חיילי צה"ל.

27.10.2021
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.