צילום: באדיבות המשפחה

"קשה לי לדמיין עולם בלי סיון. תמיד חשבתי שהוא יהיה פה בשבילי ושאני אמות לפניו"

רחלי כהן, בת זוגו של סיון ינין ז"ל שאבטח את מסיבת הטבע ברעים ונרצח בראיון: "הוא היה איש טוב שלא ידע מה זה לרמות או לשקר"

מאת: דור יחזקאלי

סיון ינין בן ה-49 מערד היה אדם ושוטר מיוחד שהאמין בכך שיש טוב ורע בעולם. הוא בחר לקחת חלק בצד של הטובים כשהתגייס למשטרה, והסתכל לרוע בעיניים ב-7 באוקטובר כאשר עבד בתור שוטר שדאג לביטחון המבלים במסיבה באזור רעים. למרבה הצער, את אותו המפגש עם הרוע הוא לא הצליח לשרוד.

סיון ינין. צילום: באדיבות המשפחה

רחלי כהן, בת הזוג של סיון ב-10 השנים האחרונות: "סיון היה שוטר בנשמה. הוא בעצם הלך להיות שוטר מכיוון שהוא נחשף למעשה של אי צדק כשהוא היה נער והוא החליט שהוא לא ייתן שדברים כאלה יקרו יותר. הוא היה איש משפחה, הוא היה עושה הכל בשביל הילדים שלו, כל הזמן בירר איך הוא יכול לטפל בילדים שלו. הוא עמד להיות סבא והוא ממש חיכה לזה וגם עבד בשביל לתמוך כספית".

איך את חווית את השבת השחורה? שוחחת עם סיוון?

"הוא עבד במסיבה ולקראת השעה 06:30 בבוקר הייתה אזעקה בבאר שבע, אז דבר ראשון שאל מה שלומי, למרות מה שקרה שם, זה סיון. אני ידעתי שהוא במסיבה אבל לא ידעתי שזו המסיבה שהוא נמצא בה. הוא כתב לי בהודעות מילים שסיון אף פעם לא כותב. המוטו של סיון היה אין יותר מפחיד מהפחד עצמו, והוא כתב לי שמפחיד שם ושיש בלאגן אטומי. הוא כתב שיש חדירות מחבלים ואני לא הבנתי עדיין שהוא נמצא שם, מכיוון שהיו חדירות מחבלים בהרבה מקומות. רק אחרי השעה עשר בבוקר הבנתי, כי החל משמונה הוא כבר לא ענה לי להודעות. הוא שלח לי באותו זמן גם את התמונה האחרונה שלו. הוא היה נראה עייף אבל אולי גם היה שם משהו עצוב במבט. אחרי שהבנתי באיזו מסיבה הוא נמצא, אנחנו היינו בתוך הבית בטירוף. החבר של הבת שלי היה שם וכתב בעשר שתתפלל עליו ונעלם. קלטנו איפה הם וחשבנו ששניהם מתים. חשבתי שהוא מת מכיוון שסיון בחיים לא נעלם ולא ענה לי, אין מצב שהוא היה משאיר אותי לדאוג. אני בטוחה שסיון נלחם עד הסוף, ראיתי את סיון נלחם בסיטואציות מסוימות, אין לו פחד. אני בטוחה שהוא רץ ראשון והיה בקו הראשון אני לא יודעת שום דבר בנוגע למה שקרה שם. הם אומרים שהם בונים תיק לכל אחד, אבל הבנתי שהוא כן היה בקו של היציאה, כלומר איפה שהמחבלים יצאו".

איך התחושות, ואיך ממשיכים מכאן?

"קשה לי לדמיין עולם בלי סיון. תמיד חשבתי שהוא יהיה פה בשבילי ושאני אמות לפניו. מאוד קשה, סיון היה חזק, תומך, זה שתמיד שם בשבילי. זה קשה כי זה כאילו אין לך בעולם את האדם שתמיד היה לצידך, ומעבר לזה הוא היה הנשמה התאומה שלי. כל החלומות של סיוון תמיד היו קשורים ללתת למישהו אחר, והוא תמיד עשה הכל מכל הלב. הוא סיפר לי שהחלום שלו זה כמו בסרט אישה יפה, לתת לאישה שלו לקנות כל מה שהיא רוצה ושהוא יסתכל מהצד ויחייך".

סיון ינין. צילום: באדיבות המשפחה

לרחלי היה חשוב לסיים את הריאיון עם דגש חשוב לגבי סיון: "הוא היה איש טוב, ישר, בחיים לא משקר, תמיד סמכתי עליו בעיניים עצומות. הוא לא ידע מה זה לרמות, לשקר, לחפף, הוא היה פשוט היה אדם מאוד ישר ואמין, ואין הרבה אנשים כאלה. הוא האמין בטוב ורע ואהב מאוד את מלחמת הכוכבים, שהיה לו חולצות ובובות של הסרט הזה. הוא האמין כמו בסרט, שיש את הרעים והטובים, והוא בצד של הטובים ויילחם למענם".

גני ינין, אחיו של סיון ז"ל סיפר: "סיון הוא אדם של אנשים. הוא יודע לדבר ולעזור, והעזרה היא במהות שלו, תמיד הוא ירצה לחפש את הדרך להגיע ולעזור. הייתה אמורה להיות חתונה של אחיינית שלי ושלו שהייתה אמורה להתרחש ביום שלישי שאחרי אותה שבת, והיינו אמורים להיפגש באותה חתונה. למעשה קבענו שניפגש בחג השני בקיבוץ גשר ושנבלה בו ביחד, והוא החליט שהוא נשאר לעבוד באותה מסיבה מכיוון שזו עבודה בשכר (כמו שעות נוספות), והוא עשה זאת על מנת לממן את המתנה לחתונה, את הבגדים לילדים. זה משהו שאני יודע שמאוד שימח אותו, לקנות לבנות שלו שהוא היה מאוד מחובר אליהן".

מה קרה ב-7 באוקטובר ממה שאתם יודעים?

"האמת שאנחנו לא יודעים הרבה. לא מצאנו אף אחד שתיאר לנו מה קרה ברגעים האחרונים. כל מה שאנחנו יודעים זה מרחלי כי היא הייתה האחרונה שהוא התכתב איתה. אני הייתי אצל ההורים שלי ביחד עם הילדים, ובהתחלה לא הבנו את גודל האירוע ולא קישרנו שהוא נמצא באזור. בהמשך היום ניסינו להתקשר וראינו שהוא לא חוזר, ובגלל שהוא שוטר אז תיארנו לעצמנו שהוא לא יכול לענות ושהוא בטח יחזור אחר כך. בהמשך הערב כשאבא שלי דיבר עם תחנת המשטרה שלו (ערוער) הסבירו לו שהוא מנותק קשר, שם נחתה עלינו ההבנה שהוא באמת היה שם, באותה מסיבה. היו 10 ימים שהוא הוגדר כנעדר, לא ידענו מה קורה. המחשבות שלנו עברו מזה שהוא אולי יצוץ איפשהו כי הוא מתחבא ובהמשך עברו לכך שהוא חטוף או הרוג, ואני אישית יכול להגיד שאני לא ידעתי מה פחות גרוע".

האח סיפר על חוסר הוודאות: "זה חוסר וודאות מכיוון שאין מה לעשות. אנחנו מנסים לעשות כל כך הרבה ולא מצליחים לעשות שום דבר. רצינו להגיע אליו ולקדם את זה ולא יכולנו לעשות כלום. אף גורם רשמי לא פנה אלינו, והגיע מצב שבעקבות יוזמות פרטיות וקשרים של המשפחה פתאום פונה אליי חבר שלי שעבד באזור, שאמר לי שהוא נמצא באזור המסיבה. שלחתי לו נ.צ שקיבלנו מהמשטרה ובתוך חצי שעה הוא הגיע לנקודה, הוא סרק באזור והוא אמר שהוא לא מוצא שום דבר, שום פריט. אמרו לנו שמצאו את הניידת שלו מחוררת מירי, אבל נראה שלא היה שם אף אחד.

אנחנו לא יודעים עד עכשיו שום דבר, ואנחנו עדיין בתקווה שמישהו יבוא ויגיד שהוא יודע מה קרה כי הוא ראה אותו. הוא היה אדם כזה טוב, תמיד אהב לעזור בלי שיהיה בו פחד. חברים שלו מהמשטרה סיפרו לנו שבאחד מהתפקידים שלו הוא היה חוקר, ושהוא לא היה חוקר טוב מכיוון שהוא היה אדם טוב מדי. יש תמונה שבה ניתן לראות את סיון עוזר לאישה בדואית מבוגרת ללכת ובה ניתן לראות את אחד מהדברים שאפיינו אותו".

גני שיתף בהתמודדות של המשפחה עם הסיטואציה המורכבת: "אנחנו לא מאמינים ומעכלים עד עכשיו שהוא עוד לא קיים. לא היינו בקשר יום-יומי, אבל הוא תמיד היה שם בשבילי. וגם עכשיו ההרגשה היא שהוא שם בשבילי, אבל במרחק טלפון. מהמקום האישי שלי, הקשר האישי שלי עם סיון היה אפילו עוד יותר קרוב כי עברתי משבר כלשהו, והוא היה הראשון שדיבר איתי, ואני הרגשתי תמיד שהכי קל לי לדבר איתו. הוא תמיד היה שם בשבילי בשביל לתת עצה ולתת מילה טובה. אני לא בטוח שיש לי התשובה בעצמי בנוגע לאיך ממשיכים מכאן. אני יכול להגיד שאני משתדל להמשיך בשגרה, ללכת לעבוד ולהיות אבא לילדים. בהרגשה שלי, יש חתיכה בפאזל של הלב והנשמה שנאבדה והיא חסרה, ועוד תחושה שמלווה אותי היא שאני לא ממש משלים את זה שהוא לא הלך, הוא במרחק טלפון ממני והוא פשוט יחזור אליי אחר כך".

*משפחתו של סיון ז"ל זקוקה למידע אודות אירועי ה-7 באוקטובר ותשמח שאנשים ישתפו אותה בפרטים הקשורים לבן משפחתם. ניתן לפנות אליהם דרך הרשתות החברתיות.

28.11.2023
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.