צילום: עדי רון, הנהגת הורים אשל הנשיא

מבנים שטוחים, גגות רעפים וחלונות גדולים: בכפר הנוער אשל הנשיא מתלוננים על בעיות מיגון שמקשות על חזרה ללימודים

הנהגת ההורים של כפר הנוער פנתה למנהל החינוך: "בסבבים הקודמים לא היה ניתן ללמוד בזמן מלחמה". מהמנהל נמסר: "ננסה לסייע ככל שביכולתנו"

מאת: דור יחזקאלי

המצב הביטחוני המתמשך והמורכב הוביל את ממשלת ישראל לקדם מהלכים שמטרתם החזרת השגרה החינוכית באזורים בהם הדבר מתאפשר. אחד מהאזורים הללו הוא כפר הנוער אשל הנשיא ששייך למועצה האזורית מרחבים. כזכור, בתחילת הלחימה הנוכחית פגעה רקטה פגיעה ישירה באחד מהמבנים ששייך לכפר הנוער.

צילום: עדי רון הנהגת הורים אשל הנשיא

לאחרונה הגיעו פניות למערכת רדיו דרום מגורמים בהנהגת הורי כפר הנוער, שטוענים כי מצב המבנים באזור לא מאפשר לחלק מהתלמידים להתמגן בצורה ראויה, או בחלק מהמקרים להתמגן בכלל.
מעיון בדו"ח מביקור של פיקוד העורף אשר הגיע למערכת, ניתן לראות כי בחלק מהמקומות נכתב כי קיימת קרמיקה שבגללה מומלץ לא לשהות במקום, וגג רעפים שכידוע פחות בטיחותי מאשר בטון. בנוסף, נכתב כי בחלק מהמקרים "לא כל הכיתות מספיקות להגיע למקלט במסגרת הזמן".

בעקבות הדבר, גורמים בהנהגת ההורים פנו לאחרונה למינהל לחינוך ההתיישבותי ומסרו כי בכוונתם שלא לשלוח את ילדיהם לבית הספר, דבר שקרה אתמול (ג') וימשיך לקרות לדבריהם במידה ולא יהיו התפתחויות בנושא. גורמים בהנהגת ההורים מסרו כי הפתרון לסיטואציה הוא חזרה לדרך הלימודים הקודמת ששילבה בין לימוד מקוון לפרונטלי על מנת לספק מיגון ראוי לאלה שמגיעים לבית הספר, או מציאת פתרון מיגון.

זוהר טוויזר מהנהגת ההורים שיתפה את רדיו דרום: "עד לפני כמה ימים אשל הנשיא היה צהוב על פי פיקוד העורף עד לפני כמה זמן, ולכן הלמידה הייתה רק לילדים שיכולים להגיע למרחב מוגן בטווח הזמן המוגדר. בסוף השבוע שעבר הבנו שפיקוד העורף מתכנן להעביר את האזור לירוק, מה שאומר שאמורה להיות חזרה מלאה לשגרה. בסבבים הקודמים בעבר לא הייתה בחיים למידה בזמן מלחמה או מבצע. זאת פעם ראשונה שנתקלנו בסוגיה מן הסוג הזה. ביצענו סיור מעמיק עם נציגי פיקוד העורף בשביל למפות מרחבים מוגנים ובמהלך השבוע גם היו תרגילים של ירידה למקלט, אז ידעו להגיד איזה כיתות מספיקות להגיע למרחב מוגן ב-45 שניות ואיזה לא. על סמך הסיור מצאנו שיש כמה בעיות ייחודיות לאשל הנשיא לעומת בתי ספר אחרים. מדובר בבית ספר חקלאי כפרי עם מבנים שטוחים, גגות רעפים (חוץ ממבנה אחד), כל המסדרונות עם חלונות גדולים מה שלא מאפשר שהיה בהם בזמן אזעקה, וכיתות הלימוד עצמן מחופות בקרמיקה או שיש, והנחיית פיקוד העורף אומרת שאסור להישאר באזורים כאלה בזמן אזעקה בגלל סכנה של התנפצות בעקבות הדף.

לקחנו את כל המקומות שמאפשרים מבחינת פיקוד העורף למידה תחת הכי מוגן שיש שהוא סביר בעינינו, וסביר בעינינו זה כל מה שלא מחייב ילדים לצאת מהבניין ולהשתטח על הרצפה, כשהמסקנה היא שיש 22 כיתות שאין להן מענה. אני אציין ואומר שבעקבות המצב בית הספר קיבל הנחייה לקלוט אליו כ-170 תלמידים מאזור עוטף עזה כי כרגע בית הספר שלהם לא פעיל, כלומר נוספים 170 תלמידים למה שדיברנו עליו".

צילום: עדי רון הנהגת הורים אשל הנשיא

טוויזר שיתפה בבקשת הנהגת ההורים ובכוונות ההנהגה להמשך הדרך: "ביקשנו לאפשר לבית הספר להמשיך במתווה אחר מלמידה פרונטלית מלאה, להמשיך לאפשר להביא את הילדים במשמרות, חלק בזום, לנסות לעשות כל מה שאפשר בשביל להמשיך ללמד ובמקביל לתת לנו אפשרות יחד עם מועצת להבים לחפש פתרונות כדי לאפשר לכמה שיותר ילדים להגיע לבית הספר. גם בית הספר חושב כמונו, וגם מועצת להבים חושבת כמונו, אבל המנהל לחינוך התיישבותי שהוא כרגע הגוף שמחליט, והוא לא מוכן לדבר איתנו. התחושות מאוד קשות, השבר שהיה ב-7 הוא מאוד גדול, ואם פעם קיבלנו מסרים כמו יהיה בסדר, אז זה כבר לא תופס, הורים לא מוכנים לקבל את זה. אם לא ניקח את בטחון הילדים שלנו בידיים אף אחד לא יעשה זאת במקומנו.

ליאת בורופקר מהנהגת ההורים מסרה: "אנחנו מרגישים רע מאוד. הילדים הפכו את היום ללילה ואת הלילה ליום. הלמידה בזום לא משמעותית, הילד שלי בכיתה י' ויש לו בגרות במתמטיקה השנה. לא תהיה השלמת פערים למרות המתווה עם ההקלות, ואני לא יודעת. לצאת לרחבה בשביל התמגנות ולשים את הידיים על הראש, אני לא חושבת שאף אחד רוצה שהילד שלו יהיה בסיטואציה כזאת.
בורפוקר שיתפה בחשש הקיים אצל ההורים בעקבות הפגיעה הישירה שחווה המקום בעבר: "בטח שאנחנו חוששים. בית הספר מאוד ישן, הוא הוקם ב-1952. גם אם צריך להיצמד לקירות, אז יש שם חלונות, מה עושים? מצד שני, נראה לי שאנשים נכנסו פה לשאננות מסוימת ואסור שזה יקרה, כי היינו בשאננות הזאת וראינו מה קרה. הרצון שלנו הוא להשלים את שלום כל ילדינו, שאנחנו נהיה רגועים כשהם בבית הספר. מבחינתי בתור אמא – הילד שלי לא חוזר לבית הספר עד שאין מיגונית שתבטיח את שלומו של הילד שלי.

צילום: עדי רון הנהגת הורים אשל הנשיא

מהמינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער במשרד החינוך נמסר: "נכון למועד זה, הנחיות פקע"ר מאפשרות לקיים לימודים באזורים ירוקים ללא התניות. כפר הנוער אשל הנשיא נמצא באזור ירוק. יצויין כי בעבר סייענו לאשל הנשיא בהצטיידות במיגוניות ואף עיבינו את האבטחה מיד עם פרוץ מלחמת חרבות ברזל. נעשה כל שביכולתנו להמשיך ולסייע בצמצום הפערים הקיימים בשיתוף עם כל הגורמים הרלוונטיים".

מהמועצה האזורית מרחבים טרם נמסרה תגובה ותובא לכשתתקבל.

29.11.2023
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.