צילום: דור יחזקאלי

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ קובי שבתאי בכנס בבאר שבע: "ב-7.10 השוטרים הגנו בגופם על תושבי הדרום"

כנס ביטחון וחירום של משטרת ישראל התקיים בבאר שבע, ראש מועצת שגב שלום: "זה הבית של כולנו"

מאת: דור יחזקאלי

כנס ביטחון וחירום של המחוז הדרומי נערך הערב (ד') במרכז הצעירים שבבאר שבע. אל הכנס שעסק בפעילות המשטרה ב-07.10.23 והערכות המשטרה לתכנון המשך השבת הביטחון במרחב הציבורי, הגיעו מפכ"ל המשטרה רב ניצב קובי שבתאי, מפקד מחוז דרום ניצב אמיר כהן וראשי ערים, מועצות אזוריות ומקומיות בדרום. 

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ קובי שבתאי אמר: "ב-7 באוקטובר כשאלפי מחבלים של חמאס- דעאש חמושים מכף רגל עד ראש, הם הגיעו לשרוף, לכרות איברים, לחטוף , לוודא הריגה. חרף האסון הכבד, האובדן שחוויתם אתם מפגינים ערבות הדדית, חוסן מעוררת השראה. השוטרים הגנו בגופם על תושבי הדרום ומנעו את המשך מסע הטבח. כל השוטרים מצאו את עצמם יחד בלחימה, חיסלו מחבלים והצילו חיים. לחמו ביותר מ-30 זירות תחת פיקודו של מפקד המחוז שנפצע בקרב. השוטרים, לוחמי מגב הם חומת המגן. כל הכוחות עמדו כחיץ בין המרצחים לאזרחים. הם היו עדים למראות הזוועה וגילו תושיה, חתירה למגע, עוז הרוח ומסירת הנפש. ביום הקרב הראשון השוטרים חיסלו למעלה מ-600 מחבלים. קו הגבול נפרץ ושילמנו בקורבנות רבים".

שבתאי המשיך: "שמענו על לא מעט סיפורי גבורה, שוטרים משיטור קלאסי הפכו ללוחמי קומנדו. היום שאחרי הוא שותפות בין היהודים והערבים, נצטרך לחיות יחד. דעות שונות, אבל בסוף אנחנו יד ביד והגורל נגזר עלינו בין אם נרצה ובין אם לא שנחיה יחד אז אפשר לעשות את זה בצורה משותפת. צריך לכבד אחד את השני, להבין את הצרכים והשוני ויחד להבין שיש לנו מטרה אחת ואין לנו ארץ אחרת. הייתה החלטה אמיצה שמנעה את התפשטות המחבלים. משטרת ישראל הוכיחה את עצמה במלחמת לבנון הראשונה וב-7 באוקטובר. תפיסת העולם שלי מדברת על משמר הלאומי גדול בפיקוד משמר הגבול, במקביל להקים מחדש את המשמר האזרחי עם התאמה לרוח התקופה. החלק השלישי, להחזיר את מערך היישובים למשמר הגבול. אם נצליח לקבל את המשאבים והסמכות ונוכל להקים מבנה ראוי למחוז דרום ותחנת באר שבע עם משלט, עם ריכוז מצלמות עם מנגנון אחד תחתיו".

ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' נאם: "רגע של התפכחות אצל כל אחד ואחת מאיתנו. חווינו בשנים האחרונות הרבה עליות ומורדות, רגעים מורכבים, כאשר אחד מהמוקדים בחברה הישראלית היה משטרת ישראל. אני חושב שה-7 באוקטובר זה רגע מכונן ביחס שבין האזרח במדינה ללובש מדים. אתם הייתם הראשונים עם הידיים, הרגליים ואש בעיניים בשביל להגן על העם והמדינה, על מנת שאנחנו נוכל להמשיך לחיות כאן. אם שוטרי משטרת ישראל ומג"ב לא היו שם, המחבלים היו מגיעים לתל אביב, באר שבע ולכל עיר במדינת ישראל. אתם סיפור הגבורה של המערכה הזו, שוטרי ושוטרות משטרת ישראל רשומים בספר הזהב בדברי הימים של מדינת ישראל".

דנילוביץ' המשיך: "עברתם ואתם עוברים ימים לא פשוטים, אנחנו גאים שזאת משטרת ישראל שלנו. אני לא יודע כמה שעות שינה היו לכם בכמעט 50 ימים האחרונים, אבל אנחנו גאים בכם שמאפשרים לנו להחזיר את הלימודים לשגרה, אתם תמיד איתנו וזה לא מובן מאליו. כולנו מייחלים שהחטופות והחטופים ישובו כולם הביתה בשלום". 

ראש מועצה מקומית שגב שלום עאמר אבו מעמר: "אתם הייתם הראשונים במערכה. אנחנו נמצאים במלחמה לא מהיום, מאז הקמת המדינה. אין לנו בית אחר זה הבית של כולנו. לדעתי כל מי שנושא אזרחות ישראלית חייב לתת משהו לחברה הזאת. ביום שביעי השחור איבדתי אנשים יקרים לליבי. צריך לשים את הפוליטיקה בצד, זו עת לאחדות ולכידות. החלטנו להקים אתר הנצחה בצמוד לתחנת המשטרה".

29.11.2023
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.