מבצע הירואי ברפיח: החטופים פרננדו מרמן ולואיס הר חולצו בחיים מעזה

בוקר מרגש: לואיס הר בן ה-70 ופרננדו מרמן בן ה-60 שנחטפו מניר יצחק חולצו מעזה ופוגשים כעת את בני משפחותיהם. מקיבוץ ניר יצחק נמסר: "כמה טוב לראות אתכם שוב"

בוקר מרגש בישראל: במבצע משותף של שב״כ, ימ״מ וצה״ל החטופים פרננדו מרמן ולואיס הר חולצו בחיים מרפיח.

דובר צה״ל, תא״ל דניאל הגרי, מעדכן בפרטי המבצע: ״הלילה ביצענו מבצע חילוץ מוצלח שבו חילצנו את פרננדו סימון מרמן ואת לואיס הר שנחטפו מניר יצחק (משפחת ליימברג-הר). מצבם טוב. הם נמצאים כרגע בבדיקות רפואיות בבית החולים שיבא. שניהם הוחזקו ע״י חמאס ברפיח. המבצע נוהל מחמ״ל המבצעים המיוחדים של השב״כ ובוצע ע״י לוחמי הימ״מ והיחידה המבצעית של שב״כ. 

המשפחה שוב התאחדה. צילום: קיבוץ ניר יצחק

על המבצע הזה צה״ל ושב״כ עובדים כבר תקופת זמן ממושכת, לא היו תנאים עד כה לבצע אותו והמתנו עד שיתממשו התנאים. במבצע הייתה מורכבות מאוד גדולה בהגעה אל היעד בלב רפיח. הכוחות הגיעו ליעד בצורה חשאית סביב השעה 1:00 בלילה, וביצעו פעולה מורכבת מאוד על מתחם בניין - בקומה השנייה שבה הוחזקו החטופים. זו הייתה עבודה חשאית עם חיפויים, מעטפת אווירית גדולה, מודיעין אינטימי. 

כשהכוחות הגיעו לשם - התבצעה פריצה לתוך המבנה, בבתים ליד היו חמושים שומרים, בתוך הבית היו 3 מחבלים ששמרו על החטופים. 

הכוחות הסתערו לתוך המבנה בפריצה חמה בהפעלת מטען, כי הדלת הייתה נעולה. הם נכנסו לתוך המבנה, שלפו את שני החטופים המבוגרים (בני 61 ו-70) החוצה מהמבנה. התנהל במקום קרב יריות, הופעלה אש רחבה מאוד מהאוויר, נפתחה אש מהמבנים הסמוכים. חיל האוויר תקף שם בעוצמה - יש מחבלים רבים שחוסלו הלילה בפעולה הזו. בפעולה יש לוחם אחד שנפצע קל, מעבר לכך - אין נפגעים לכוחותינו. 

לאחר מכן הכוח ניתק מגע, כוחות של חטיבה 7 עם שייטת 13 ליווה החוצה את הכוחות על נמ״רים (נגמ״שי מרכבה). הפעולה כולה נמשכה ביעד עצמו כשעה מקצה לקצה. הם הגיעו למנחת סמוך, הבאנו לשם את החטופים ומשם המריאו לשיבא - שם הם פוגשים כעת את בני משפחותיהם. 

חילוץ החטופים. צילום: דוברות המשטרה

בחפ״ק של המבצע ישבו כתף אל כתף ראש השב״כ, הרמטכ״ל, מפכ״ל המשטרה, מפקד הימ״מ, ראש אמ״ץ, ראש אמ״ן, מפקד חיל האוויר, כולם עבדו בלילה הזה. הגיעו גם שר הביטחון וראש הממשלה לחפ״ק. מפקד פיקוד הדרום פיקד על התקיפות מהאוויר מהפיקוד בבאר שבע, יחד עם מפקד אוגדה 98. 

בבית החולים שיבא עכשיו החטופים פוגשים את משפחותיהם.  זה היה לילה עם הרבה מאוד מתח אבל תוצאה מאוד מרגשת. יש לנו עוד 134 חטופים ואנחנו זוכרים שנמשיך לעשות כל מה שיכולים כדי להשיב אותם הביתה.

לואיס ופרננדו עם המשפחה

מקיבוץ ניר יצחק נמסר: "כמה טוב לראות אתכם שוב! קיבוץ ניר יצחק נרגש מבשורת שחרורם של לואיס הר ופרננדו מרמן! השנים נחטפו מביתה של קלרה, חברת הקיבוץ יחד עם בנות משפחתם. קלרה ובנות המשפחה שוחררו, ומאז נאבקות לשחרורם של לואיס ופרננדו. היום התעוררנו לחדשות המרגשות על שובם- אנו מברכים את קלרה האהובה שלנו, את בני משפחה וכמובן את לואיס ופרננדו! תודה רבה לכוחות הביטחון על הצלחת מבצע ״יד זהב״ מקווים ומייחלים לשחרורם המהיר והבטוח של שאר החטופים 🙏🏼".

השר איתמר בן גביר מסר בתגובה: "השר בן גביר עודכן על המבצע מבעוד מועד וקיבל עידכון כבר בשבוע שעבר, כאשר הימ״מ הציג לרה״מ את התכנית. גם בימים האחרונים לקראת הביצוע עודכן השר על ידי מפכ"ל המשטרה ונתן את ברכתו".

12.02.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.