צילום: דובר צה"ל

התחזה לקצין, חשף מסמכים והקליט שיחות סודיות: כתב אישום חמור נגד מתחזה בפרשת ריגול חמורה

פרקליטות מחוז דרום התירה לפרסום פרטים בפרשת "הקצין המתחזה". תגובת עורכי דינו: "פעולותיו תרמו לביטחון המדינה"

מאת: דור יחזקאלי

פרשיית האדם שנאשם כמתחזה לחייל ביחידה מיוחדת במלחמת חרבות ברזל: בעקבות הנחיית פרקליט המדינה, הוגשה בתאריך 24.1.24 על ידי פרקליטות מחוז דרום (פלילי) בקשה להסרת הפרסום בפרשה המכונה "הקצין המתחזה" לבית המשפט המחוזי בבאר שבע.

צילום: דובר צה"ל

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיבל היום את בקשת פרקליטות המדינה, והתיר לפרסם את כתב האישום, באשר לאירוע החמור שהתרחש לאחר ה- 7.10.23, אודות אדם הנאשם כמתחזה.

לפי כתב האישום, הנאשם שירת במשך כשש שנים במספר יחידות שונות בצה"ל, ושוחרר בדרגת סגן. מאז השתייך למאגר הקצינים במילואים של צה"ל. ביום 7 לאוקטובר 2023 הנאשם ניצל את המצב העמוס, המורכב והאינטנסיבי מאוד בו התנהלה מפקדת פיקוד הדרום בימים הראשונים למלחמת "חרבות ברזל", התחזה לקצין בדרגת סרן, ותוך שימוש במצגי מרמה שונים השיג בימים שלאחר מכן ועד שנתפס גישה למידע סודי ברמת סיווג גבוהה ביותר, תיעד מידע מסווג בדרכים שונות, ואף חלק מידע סודי עם מספר גורמים אזרחיים וצבאיים שאינם מוסמכים לכך.

בהתאם לדברים הכתובים לעיל, הנאשם מואשם בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מסירת ידיעה סודית, ריגול חמור (בלא כוונה לפגוע בביטחון המדינה) וכניסה למקום צבאי בלא סמכות (בלא כוונה לפגוע בביטחון המדינה).

עוד עולה מכתב האישום, כי על אף שלא קיבל "צו 8", הנאשם יצר קשר עם עוזר קמ"ן באחת היחידות וביקש להתגייס לשירות מילואים. עוזר הקמ"ן ציין בפניו שאם הוא רוצה לתרום, שיגיע לאחד מגופי השליטה ואף קישר אותו לקצין בדרגת סא"ל. הנאשם פנה לאותו סא"ל והציג עצמו בכזב כחייל מיחידה מיוחדת המעוניין לסייע.

הקצין השיב לנאשם כי אינו מכיר אותו ואינו זקוק לעזרתו. למרות זאת, בנסיבות שאינן ידועות, הנאשם נכח בהערכות מצב במרכז השליטה, נפגש עם קציני מטה נוספים וסייע בבירור סטטוס גיוס כוחות חטיבות שונות, בבעיות תקשו"ב שהיו עם מערכת שליטה ובקרה ועוד. למחרת, התייצב הנאשם באחד הבסיסים, שם צילם את החיילים שהיו במקום, וכן מסכי מחשב צבאיים. בנוסף, במרכז השליטה פנה הנאשם לאחד הקצינים בבקשה לסייע בפיקוד דרום, אך הקצין התעלם מבקשתו. למרות זאת, בשלב מאוחר יותר באותו יום נסע עם קצין אחר לפיקוד, כשהוא עונד דרגות סרן. בשעות הערב, נכנס הנאשם והשתתף בהערכת מצב, תוך שהוא מציג עצמו בכזב כקצין מבצעים.

כמו כן, הנאשם יצר קשר עם אחת הקצינות במקום ושלח לעצמו הודעות בווטסאפ מהמכשיר הנייד שלה, כדי שאלה יסייעו לו ליצור מצג בפני חיילים ומפקדים, שלכאורה היא זו ששלחה לו את ההודעות, וכי הוא מוסמך לפעול לייעול עבודת החמ"ל בפיקוד הדרום.

ביום שלמחרת, פגש הנאשם את אחד ממפקדיו מתקופת שירותי הצבאי, והציג עצמו בפניו בכזב כמי שמתוקף תפקידו יש בידיו משאבים, ואמר שיש לו פתרונות לאתגרים מבצעיים. עקב מצגי השווא, סקר בפניו המפקד את הפערים הקיימים באג"מ. לאחר מכן, ביקש הנאשם מהמפקד כי יחתום לו על מסמך אישור כניסה לש"ג. בהמשך למצגי השווא הצליח להשיג גישה למחשב באמצעותו כתב מכתב מינוי, בו נאמר: "אני מאשר שסרן במיל' ... ימונה לקמב"ץ משימות ומבצעים מיוחדים בחמ"ל מפקד פיקוד דרום", ואף השיג במרמה חתימה על המסמך.

בכל התקופה האמורה יזם הנאשם פגישות עם קצינים, חיילים ואזרחים שונים, תוך שהוא מציג עצמו בכזב כבעל סמכות, וכאשר במסגרת הפגישות נחשף לחומרים מסווגים ואף מסר מידע לאנשים אשר לא היו מוסמכים לקבלו. בנוסף, הנאשם נכח, תוך שימוש במצגי שווא שונים, במקומות רגישים הכוללים מפקדות, חדרי מבצעים, חדרי מלחמה ודיונים שלא היה מוסמך להשתתף בהם, לא הוזמן אליהם וכשהוא יודע שאין לו אישור ביטחון מידע להשתתף בהם. כך השיג, אסף ורשם במחברתו ידיעות סודיות ותיעד בטלפון הסלולרי שלו ידיעות סודיות אודות סדרי כוחות הביטחון, אמצעים קיימים בשימוש צה"לי, אמצעים חסרים, הסברים על יכולות מסווגות ומיידעים מודיעיניים עד דרגת סודי ביותר ושומר סוד, כשאינו מוסמך לכך.

בעקבות דיווח של אחד הגורמים אליהם פנה הנאשם, הוא נעצר ב-15 באוקטובר 2024.

מטעם עו״ד עדי ריגשטיין אייזנר נמסר: ״לאחר ה 7.10 הגיע הנאשם, קצין במילואים, בתיאום עם קצין ביחידה הרלוונטית, במטרה לתרום ולסייע לצבא בכל המתבקש לאור האירועים הקשים ופתיחת המלחמה. כפי שעולה בבירור מכתב האישום פעולותיו עזרו ותרמו לביטחון המדינה. חשוב להדגיש כי המידע המדובר לא נדון ולא נחשף כלפי גורמים עוינים, גורמי חוץ או גורמי תקשורת, ונשאר כולו בתוך גדרי הצבא. יש להצר על הניסיון להפוך את הנאשם לכלי ניגוח פוליטי.״

12.02.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.