צילום: רדיו דרום

סקר חדש מגלה: 70% מתושבי העוטף רוצים לחזור לביתם

סקר של מכון 'מדגם' חושף: כ-70% מתושבי העוטף מעידים כי הם רוצים לחזור לביתם. והסיבה? פשוט כי זה הבית. "כתושבי העוטף אנו בוחרים להשפיע על חיינו" אומרת ליאורה בן צור, תושבת עין השלושה ומבין מקימי ארגון "עתיד לעוטף".

תנועת עתיד לעוטף, המורכבת מתושבים מכל הרשויות, הקיבוצים והמושבים בעוטף עזה, כולל העיר שדרות, צמחה אחרי ה-7.10 במטרה לקחת חלק מעשי בהבטחה שהעתיד בעוטף יראה אחרת וכפי שהם מציינים "מבלי לחכות שמישהו אחר יעשה זאת בלעדינו"

אחרי עבודה של מספר חודשים, הציגו היום חברי התנועה את פעילותם כדי להשפיע על מקבלי ההחלטות ולא להישאר מחוץ למעגל ההשפעה. חברי התנועה חשפו סקר מיוחד, שנערך עי" במכון מדגם, ובדק כמה מתוך תושבי העוטף מתכננים לשוב לביתם ומה הסיבות לכך.

על פי הסקר, רק כ-70% מתושבי העוטף השיבו כי הם מעוניינים לחזור לבתיהם, 11% השיבו שלא רוצים לחזור ועוד 19% השיבו שהם לא יודעים. 49% השיבו כי הסיבה לרצון לחזור היא שהעוטף הוא הבית שלהם. 23% בגלל התעסוקה, 21% בגלל הקהילה ו20% בגלל המשפחה.  69% כי ביטחון הוא תנאי הכרחי לחזרתם לעוטף.

נתון מעניין נוסף שעלה מהסקר הוא החשיפה של המפונים למקומות אחרים לגור בהם. כ-50% נחשפו במידה רבה ובמידה רבה מאוד למקום שטוב יותר לחיות בו. בתשובה לשאלה האם איזה מקום מרגיש לתושבים יותר בטוח- הבית או מקום הפינוי – 32% השיבו כי הבית לעומת 80% שמסרו כי מקום הפינוי מרגיש בטוח יותר.

בנוסף נראה כי לא רק האמון בצה"ל נפגע. 72% מהנשאלים השיבו כי לפני ה-7.10 הם סמכו על הנהגת היישוב שלהם, מאז ה7.10 רק 59% העידו כי הם יכולים לסמוך על ההנהגה.

כדי לא לסמוך רק על גורמים אחרים, קמה התנועה הא-פוליטית עתיד לעוטף. ליאורה בן צור, תושבת עין השלושה, בין מקימי ארגון "עתיד לעוטף": "כתושבי העוטף אנו בוחרים להשפיע על חיינו. אנחנו לא מוכנים שההיסטוריה של העוטף תעבור לידינו, אלא שנהיה חלק משמעותי ממנה. לכן בחרנו להקים את עתיד לעוטף, שהתושבים תמיד יוכלו להשמיע את קולם. אנחנו האזרחים, לא יחליטו עלינו בלעדינו".

צילום: עתיד לעוטף - התנועה האזרחית לשיקום העוטףמגיעים מהשטח: מייסדי תנועת עתיד לעוטף משתפים למה הקימו את התנועה. (צילום: עתיד לעוטף - התנועה האזרחית לשיקום העוטף)

17.03.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.