צילום פרטי

"הסייעת לקחה תנופה והטיחה את הילדה בקיר": ההורים בגן רכסים בירוחם מתלוננים על התעללות של המטפלת במעון

חן גדקר, סיפרה שההורים נחשפו כבר לעשרות מקרים של התעללות בגן. ממשרד החינוך נמסר: "הנושא בחקירה והמטפלת עצורה"

מאת: דביר ידעי

הורים רבים חיכו להחלטה אתמול (ב'), להביא להצבעת הכנסת בקריאה טרומית על התיקון לחוק המצלמות שעבר ב-2018, כשמטרתו, לאפשר להורים לצפות במצלמות שממוקמות במעונות של ילדיהם עד גיל 3. החוק הנ"ל כבר לא יעזור להורי הילדים בגן בירוחם שבשבוע שעבר נחשף חשד להתעללות בפעוטות במעון.

אחד הילדים מהמעון בירוחם. צילום: פרטי

תושבת ירוחם, חן גדקר, סיפרה לרדיו דרום על החשד להתעללות בפעוטות וביניהם הילדה שלה.
גדקר מספרת שמדובר בחקירה משטרתית שמתנהלת כבר מעל שלושה חודשים, נגד הסייעת באותו המעון, וההורים נחשפו כבר לעשרות מקרים של אלימות כלפי הילדים בעשרה ימים בלבד.

"מדובר במשיכות אגרסיביות, גרירה על הרצפה וחניקות, אמרה גדקר, "הילדה שלי שיחקה עם עוד ילדה, אתה רואה את החיוך על הפנים שלהם, ואתה רואה שהיא לוקחת ממש תנופה והטיחה את הילדה בקיר".

ההורים מבקרים את ההתנהלות של המפקחת מטעם משרד החינוך ומנכ"ל עמותת יחדיו בהתנהלות סביב הפרשה. כשיש חשד באירוע התעללות, ישנם שתי חלופות לבירור המקרה. הראשונה, זה ע"י משרד החינוך שרשאי לפתוח מצלמות ולצפות בתכנים והשנייה זה על ידי המשטרה.

אחד הילדים מהמעון. צילום: פרטי

כיוון שהמעון בירוחם הוא תחת משרד החינוך, ההורים ניסו לברר את הדברים עם המפקחת. לאחר שהעלו ההורים את טענותיהם, המפקחת שלחה מכתב ב-19.12.2023 שישה ימים בלבד לאחר הפנייה ובו היא דיווחה כי "לא נצפתה התנהגות בלתי הולמת של הצוות החינוכי".

ההורים שלא הסתפקו בדברים, פנו גם למנכ"ל עמותת "יחדיו" יאיר באר, ששוחח עם ההורים טרם פנייתם למשטרה. גדקר מספרת: "הייתה לנו שיחה עם המנכ"ל והוא לא לקח אחריות על שום דבר ואף יותר מכך, הוא התנצל בפני הסייעת וביקש מהאימהות שילכו לבקש ממנה סליחה, כדי שהיא לא תעזוב את המעון כי יש חוסר במטפלות". ההורים החליטו להגיש בקשה לפתיחת חקירה במשטרה, שכאמור, כבר מתנהלת תקופה.

ממחוז הדרום במשרד החינוך נמסר: "עם קבלת תלונת ההורים הגיעו למעון שני מפקחים לבדוק את מצלמות האבטחה. הם בדקו שישה מועדים שונים, שבהם לא נמצאו ממצאים מחשידים.
ההורים הגישו תלונה במשטרה והנושא עודו בחקירה. לפי שעה המטפלת עצורה ובמעון שובצה מטפלת אחרת. המשרד הקצה מענה רגשי באמצעות פסיכולוגים לכל הורה שירגיש צורך בכך".

יאיר באר מנכ"ל עמותת 'יחדיו' מסר: "כלל ברזל הנקוט בידינו מאז ומתמיד הוא שהעמותה ואנוכי לוקחים אחריות על כל מה שמתרחש בפעוטונים שמופעלים על ידינו. אנחנו תמיד שומרים על קשר שוטף ושיח הן עם ההורים והן עם הרשויות. ועכשיו לעובדות : לגבי האירוע הראשון שאירע בפעוטון רכסים. ב-15.12.23 הורים העלו טענות לגבי המטפלת. ההורים החליטו לפנות בתלונה לפיקוח של משרד החינוך. במקביל העובדת החשודה הושעתה כמתחייב.
ב-19.12 הגיעו מפקחי משרד החינוך, צפו בסרטים בתאריכים שונים וקבעו שהעובדת לא התעללה בפעוטות. בעקבות הזיכוי המלא של העובדת משרד החינוך עדכן את ההורים בממצאים ובזיכוי המוחלט ואנחנו התנצלנו בפני העובדת על החשד שהופנה כלפיה. ביקשנו מההורים להתנצל בפניה גם כן אולם היא עצמה החליטה כעבור שבועיים לפרוש מיוזמתה מהעבודה.
ב-3.1.24 הורים אחרים פנו למשטרה והגישו תלונה על אותה מטפלת. המשטרה ביצעה חקירה סמויה ובשבוע שעבר עצרה את המטפלת. אלו הן העובדות. אנחנו מקפידים על שקיפות מצד אחד ועל ציות לרגולטורים (במקרה הזה -- משרד החינוך והמשטרה)".

26.03.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.