צילום: חיים גולדברג / פלאש 90

תלמידי הישיבה מתפרח לא מתרגשים מהחלטת בג"צ: "אין לי בעיה להיכנס לכלא, אשב ואלמד שם תורה אם צריך"

הכרעת בית המשפט העליון, לא הצליחה ככל הנראה לשנות את התפיסה החרדית על לומדי התורה. תלמידי הישיבה סיפרו לרדיו דרום: "אין לנו זכות קיום בלי התורה"

מאת: דביר ידעי

בעקבות ההתערבות של בית המשפט העליון בעניין חוק הגיוס בשבוע שעבר. יוטלו השלכות כלכליות על המוסדות של הציבור החרדי הלומד. הכרעת בג"צ, למעשה, מבטלת את הכספים שהמדינה מעניקה עבור כל תלמיד חרדי שמסרב להתגייס לצבא.

תלמידי ישיבה בלימודים. צילום: חיים גולדברג/ פלאש 90

ישיבת "תושיה", אחת מ-5 הישיבות הכי נחשבות בציבור החרדי, הממוקמת ביישוב תפרח שבדרום. ראש הישיבה רבי אליעזר פילץ – חבר מועצת גדולי התורה ולאחר בדיקת רדיו דרום נראה שהמסקנה של התלמידים שיקפה את זה שהכרעת בג"צ לא שינתה דבר ביחס לגיוס לצבא אצל תלמידי הישיבה.

מ', תלמיד בישיבה סיפר: "אין משמעות להחלטה של בית המשפט העליון. אנחנו נישאר ללמוד תורה. האמונה של החברה החרדית היא, שתמיד צריך שיהיו חצי שלומדים תורה וחצי שיהיו בצבא. לאחר אירוע שמחת תורה הגיעו 300 אלף מילואים לצבא, אך לא היו באותו הזמן 300 אלף בחורי ישיבה שילמדו תורה".

מ' מכיר בכך שחובת ההשתדלות היא נחוצה, ואי אפשר רק להסתמך על לומדי התורה, ולכן אמר: "אם כל הגברים במדינה היו לומדים תורה, אז אני היום הייתי בסיירת צנחנים". החברה החרדים רואה במעשה שלהם, מעשה כללי, בעל אחריות גדולה על גורלם של היהודים במדינה. לאחר הטבח הנורא, למרות שזהו זמן של ימי חופש בישיבות הגבוהות, מה שקרוי – בין הזמנים, הישיבה החליטה להחזיר את כל הבחורים, "משום שעם ישראל צריך כעת את לומדי התורה יותר מכל".

המחזה בישיבה היה מדהים, כ-1000 בחורי ישיבה בתוך מבנה אחד, יושבים, צועקים ודנים בסוגיות תלמודיות, רק מהדהד את המסקנה שהציבור החרדי לגמרי מאמין בדברים האלו. הם לא חוששים מהעוני. "אבא שלי כמעט בלי כסף יושב ולומד תורה. זה המצב", כך שיתף אחד הבחורים. ובעניין חובת הגיוס הכריז את הבחורים, "אין לי בעיה להיכנס לכלא, אני אשב ואלמד תורה שם אם צריך".

31.03.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.