תושבות העוטף מצפות לשינוי: "החזרה הביתה לא הייתה בלב שלם"

שפרה צור-אריה ושחר סמיט, תושבות עוטף עזה בשיחה פתוחה על החוויות שהן עוברות מאז החזרה לביתן. הציפיות, החששות, התקוות מהממשלה ובעיקר חוסר הודאות שמרחף מעל ראשן מאז שחזרו הביתה

מאת דביר ידעי

שפרה צור-אריה תושבת כפר מימון ושחר סמיט מקיבוץ סעד, משתפות על החוויות שהן עוברות לאחר חזרתן אל ביתם מאז שפונו ב-8.10. עם תרחיש האימה במקרה של אזעקה מפני הרקטות, היה ביכולתן להתמודד אלא שכאן מדובר בחשש אחר.

התושבים לא מרגישים מוגנים. צילום: נתי שוחט/ פלאש 90

"אני חושבת על זה כל הזמן עם המשפחה. מה קורה אם חלילה מגיעים לכאן מחבלים? אני לממ"ד לא נכנסת. אני מדמיינת איך אני מחלקת את הילדים בחדרים, בארונות ומאחורי המקרר" כך מספרת סמיט. שפרה, אף היא הוסיפה, "אני אמרתי לאחד הילדים השבוע, אם קורה משהו, אני מחביאה אותך מתחת למיטות. הילד ענה לי, מה פתאום! אמא, את לא יודעת ששם המחבלים ישר יחפשו?".

לא מדובר בתופעה שולית. רבים מהאזרחים בעוטף החליטו לפעול ולמגן את ביתם בכלים האפשריים על מנת שיוכלו להתמודד עם אירועים דומים לטבח שהתרחש ב-7.10. שפרה החליטה מאז הטבח לפעול על מנת ליצור שינוי במשוואה של תושבי העוטף ולכן היא היום מהמובילות של פורום "עוטף ישראל".

ביטחון עבור תושבות העוטף זה כאשר, "אתה נמצא בפארק שעשועים ואין שם מיגוניות. המציאות הזו שבה אתה תמיד צריך לחשוש ממשהו זה לא ביטחון" כך מבהירה שפרה צור אריה. סמיט מאמינה שנחוץ שינוי ביטחוני ושינוי בתפיסה הביטחונית.

"אני לא מקבלת את התפיסה שאומרת בואו נוסיף מיגונית כאן ועוד מחסום שם, וכיפת ברזל וזה מה שיציל אותנו. אנחנו רוצות צבא התקפה לישראל ולא כזה שרק מתגונן ודבר כזה יקרה רק לאחר שהצמרת הביטחונית בצבא תתפטר מתפקידה".

"אנחנו מאד התלבטנו אם זה נכון לחזור חזרה הביתה, כי למעשה יש כאן אמירה, שאנחנו משלימות עם המצב שלנו ואפשר להתמודד ולחיות בעוטף גם כשיש מלחמה", כך אומרת שפרה ולכן הן סבורות שבמבט לאחור לא היינו צריכות לחזור הביתה. "היינו צריכות להמשיך את המאבק שלנו מול הממשלה כשהיינו מפונות עד שהאיום יוסר. אנחנו נמצאים כבר כמה חודשים ללא התקדמות משמעותית בלחימה וללא כיבוש הרצועה".

סמיט מבינה את המורכבות מול משפחות החטופים. "אני לא במקום שלהן אז אין לי שום זכות לדבר עליהן או להחליט עבורן, אבל מדינת ישראל צריכה להסתכל במבט רחב, על הדבר העצום הזה שנקרא עם ישראל, שראוי לבטחון בארצו. מצפה שההנהגה שלנו תתנהל מתוך עוצמה וגבורה ולא לשים את הפוקוס רק על האינדיבידואל. אני באמת מאמינה, שמבצע צבאי ברפיח ישיב ישנה לטובה את המציאות הבטחונית ובע"ה יעזור להשיב את החטופים לביתם".

30.04.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.