צילום פרטי

ניצול השואה, צבי שוורץ מספר בדמעות: "לקחו את ההורים שלי למחנה עבודה ומסרו אותי למשפחה נוצרית"

יום הזיכרון לשואה ולגבורה: תושב באר שבע בן ה-82 בשיחה לרדיו דרום

מאת: דביר ידעי

צבי שוורץ, ניצול שואה, תושב באר שבע בן ה-82, מספר לרדיו דרום: "נולדתי באמצע המלחמה שהתרחשה ברומניה, בבוקרשט. אחרי שנולדתי התחילו הפוגרומים ואת ההורים שלי לקחו למחנה עבודה, ואותי הם לקחו למשפחה נוצרית, שהיו בקשר מאד טוב עם ההורים שלי".

צבי שוורץ. צילום פרטי

לאחר כמה שנים, ההורים של שוורץ שהצליחו גם הם להינצל מהשואה פגשו חזרה את בנם: "ההורים שלי סיפרו לי שבזכות המשפחה הזאת, הם ניצלו. הסיבה לכך היא משום שברומניה היה פוגרום ולקחו את היהודים למשחטה, ותלו אותם בתוך המשחטה, ומי ששחרר אותם זה הבחור הזה".

בדומה לניצולי שואה רבים, גם הוריו של שוורץ לא סיפרו שום דבר ממה שהיה להם בשואה, חוץ מזה שאותו חסיד אומות עולם הציל אותם משחיטה.

שוורץ פרץ בבכי, כשהחל לדבר על הוריו ועל כך, שבחייהם, לא ידע מה הם עשו למען יהודים אחרים, ואלו דברים שגילה רק לאחר שקבר את אביו. "ההורים שלי היו חלק מתנועת גורדוניה" זוהי תנועה ציונית, שחלק ממטרותיה היו להעלות יהודים אל ארץ ישראל. "הם לא דיברו על זה, וגיליתי את זה רק ב-1973, כשקברתי את אבי, ואז פגשתי פרופסור שסיפר לי את הדברים האלו".

בגעגועים גדולים לאנשים מהעבר, אומר שוורץ, "על המעשים שלהם, לא מדברים בטלוויזיה ולא בעיתונות ולא ברדיו. אנשים שאכפת להם מהכל, לא הכסף. הם לא רדפו אחרי כסף, כל החיים שלהם, מה שעניין אותם זה מה לתת למדינה ולא מה לקבל".

כשהוא מסתכל על הדור הצעיר, שוורץ מתמלא בגאווה. "איזה דור גדול נולד כאן", אומר שוורץ, "חבר'ה צעירים ונחושים שמוכנים לתת הכל למען המדינה. הפוליטיקאים מימין ומשמאל לא ראויים לצעירים האלו. יש עתיד למדינה הזו".

05.05.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.