צילומים: חיים גולדברג, יונתן זינדל/פלאש 90

פרויקט מיוחד של רדיו דרום עם חברי הכנסת: גלית דיסטל-אטבריאן ומירב כהן בראיון על הנושאים הבוערים במדינה

גלית דיסטל-אטבריאן (ליכוד) ומירב כהן (יש עתיד) בשיחה על עסקת החטופים, בחירות והפגנות.

מאת: דביר ידעי

פרויקט חדש של רדיו דרום: שאלות זהות לשני חברי כנסת על העניינים הבוערים שעל סדר היום בישראל. הפעם מתראיינות גלית דיסטל-אטבריאן מהליכוד ומירב כהן מיש עתיד על אפשרויות לעסקת החטופים, בחירות והפגנות אלימות.

מה דעתך על ההתנהלות של הקבינט מול האפשרויות לעסקה כאשר פעם אחר פעם בישראל מגלים שאין פרטנר בצד השני שמוכן לקבל עסקה?

כהן: "הקבינט מתנהל בצורה עגומה, כל דבר מודלף ישירות לתקשורת מה שמשמש בסוף למטרות פוליטיות של החברים בו כמו בן גביר וסמוטריץ שיוצאים בהצהרות לתקשורת שיעזבו את הממשלה אם תהיה עסקת חטופים במתווה שעל הפרק".

ח"כ מירב כהן. צילום: חיים גולדברג/ פלאש 90 

דיסטל אטבריאן: "אני חושבת שהקבינט צריך להיות יותר ברור ולהבהיר לציבור הישראלי שהתקשורת לא מנהלת עסקאות עם סינוואר, והעובדה שכל חודש עולה עסקה דמיונית בין התקשורת לבין סינוואר, שגורמת למפח נפש אצל משפחות החטופים זה לא דרך להתנהל. צריך להיות קו ברור ואחיד בין כל חברי הקבינט שמי שמעכב את העסקה זה סינוואר, לצערי זה לא קורה, יש חברי קבינט שרואים כמה הופכים את הנושא הכואב הזה לפוליטי, עם קמפיין שפלים ומסוכנים כאילו בנימין נתניהו לא רוצה לשחרר את החטופים. הם יודעים את האמת והם לא אומרים אותה".

האם מדינת ישראל צריכה להשיב את כל החטופים בכל מחיר גם במקרה שיביא לעצירת המלחמה? במידה וכן האם אין פירוש הדבר הפסד במלחמה?

כהן: "לעצור את המלחמה מבלי להשיב את החטופים זה הדבר הכי נורא שיכול להיות, מדינת ישראל חייבת להשיב את החטופים שהופקרו על ידי מדינת ישראל ב7.10"

דיסטל אטבריאן: "אני חושבת שתנאי הסף של ישראל חייב היה להיות כל החטופים כולם. עסקאות של קבוצות קטנות כל הזמן מקטינה את הסיכוי של מרבית החטופים לחזור. כי בכל פעם שנבצע עסקה קטנה של קצת חטופים, המקסימום שאנחנו נוכל להסכים לתת להיות יתרחק מהמינימום שהם מוכנים לקבל. זו הסיבה שמבחינתי זה לא מוסרי לבצע עסקה של חלק מהחטופים אלא תנאי הסף כאמור חייב להיות כל החטופים. ואחרי שאמרתי את זה, אני חושבת שכלל שהמלחמה תהיה יותר לוחמנית, אכזרית ואינטנסיבית הסיכוי להשיב את כל החטופים יגדל".

ח"כ גלית דיסטל-אטבריאן. צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90

האם בחירות בשלב הזה הוא דבר הכרחי או שמא מדובר במהלך שיוביל להתפוררות החברה ואי תפקוד הקבינט בזמן לחימה כדרכן של מערכות בחירות?

כהן: "אנחנו חייבים ממשלה אחרת לפני שזה יהיה מאוחר מידיי, מדובר ממשלת המחדל כושלת בכל מה שהיא נוגעת בין אם זה בביטחון, בכלכלה, יחסי חוץ. אנחנו צריכים לצאת לבחירות על מנת להציל את העתיד של כולנו, וכי הממשלה איבדה לחלוטין את אמון הציבור. צריך לחזור לציבור לקבל את אמונו מחדש, לקבל לגיטימיות".

דיסטל אטבריאן: "בחירות עכשיו זה אומר משהו כמו חצי שנה שהחטופים נמצאים בשבי החמאס בלי שאף אחד יכול לטפל בזה. זה גם אומר הקפאת הלחימה בלי שאף אחד לא יוכל לטפל בזה. בנוסף זה אומר שמדינת ישראל שנמצאת באחד מהרגעים הדרמטיים ביותר מאז היווסדה, האנשים שאחראים על הביטחון שלנו יהיו עסוקים בלהתקוטט מעל שלטי חוצות ובקמפיינים שנוגדים אחד את השני. בחירות עכשיו זה אומר למוטט את ישראל, זה כל כך פשוט. אני מבינה את מי שלא אוהב את הממשלה הזאת אך זמנם בקלפי יגיע, בחירות עכשיו זו מתנה לאויב".

מה דעתך בכל הקשור להפגנות השונות אשר מלוות באלימות כזו או אחרת ובחסימת כבישים?

כהן: "הפגנות הן לגיטימיות במריבתן וצריך לגלות הכלה וסבלנות כלפיהן, הבעיה של מדינת ישראל זה לא קצת פקקים אלא בעיה של חוסר מנהיגות וניהול כושל של הממשלה".

דיסטל אטבריאן: "אין לי שום בעיה עם הפגנות, אני יודעת שהרבה אנשים אומרים את זה כמס שפתיים, אצלי זה באמת לא מס שפתיים. אנשים מפגינים זה טבעי בטח במצב הנוכחי. הבעיה מתחילה באכיפה הבררנית, בעובדה שכאשר הימין יצא לזעוק את שכאב לו ילדות בנות 14 נעצרו במעצרים מנהליים ולא יכלו לראות או לדבר עם ההורים שלהם ופה כשיש יועצת משפטית לממשלה שמתנהגת כמו חברה בקבוצת כדורגל ולא השופטת על המגרש אנחנו רואים שדברים שהיו אסורים לימין מותרים לשמאל. היועצת המשפטית לממשלה חסרת אחריות וחסרת כבוד לחוק, אין לה שום בעיה להיתפס ולהיות היועצת המשפטית לשמאל אבל זה לא תפקידה".

07.05.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.