צילום: אוליבייה פיטוסי/ פלאש 90

משפחות שכולות מאופקים: "אי אפשר לחגוג ביום העצמאות כאילו כלום לא קרה בעיר"

המשפחות ביקשו מהעירייה לצמצם את החגיגות בעקבות אירועי ה-7.10. העירייה בתגובה: "לא יתקיים מופע זיקוקים והמופעים יהיו רגועים"

מאת: דביר ידעי

העיר אופקים נחשבת לאחת הערים המשמעותיות ביותר בכל הקשור ללחימה של ה-7.10. העיר איבדה 52 אזרחים ולוחמים במהלך פלישת המחבלים ותושב אופקים מתן צנגאוקר עדיין חטוף ברצועת עזה. עכשיו המשפחות השכולות פנו לעירייה וביקשו לצמצם את חגיגות העצמאות.

חגיגות עצמאות. התכנים נבחרו בקפידה. צילום: אוליבייה פיטוסי/ פלאש 90 

אור בוזגלו כהן, אחותו של בלש המשטרה אבי בוזגלו שנהרג באופקים בעת ששמר על תושבי העיר מפני המחבלים, מספרת לרדיו דרום: "לדעתי זה לא ראוי שיתקיים כאן מופע ביום העצמאות, השנה ספציפית זה לא ראוי, יש כאן משפחות וחברים שעדיין מדממים".

עוד הוסיפה כהן: "אני לא יודעת איך אני ארגיש אם אני אשב בבית ואשמע את כל המוזיקה והחגיגות מהחלון".

כהן לא רוצה לבטל את החגיגות אלא רק לצמצם אותן. העצה של המשפחות זה, "ילדים ובני נוער רשאים להנות. אנחנו בעצמינו רצינו לארגן עבור הילדים חגיגות עם דוכנים וממתקים וסיפורים על כל נופל. אפשר לציין את יום העצמאות, אבל אנחנו לא קונים את טענת העירייה שהפעם התושבים ישבו ולא יעמדו בזמן ההופעה. מדובר בזלזול באינטליגנציה של התושבים".

אבי בוזגלו ז"ל (משמאל). צילום: באדיבות המשפחה

"יש חילוקי דעות בנושא הזה ביחס לתושבי העיר אבל הם מאד מינוריים", כך טוענת כהן ומוסיפה, "אלו שמתנגדים טוענים שבמותם ציוו לנו חיים, ואנחנו לא נכנע לחמאס, אבל אני עונה להם שאני מסכימה, אבל לא השנה. אנחנו עיר כואבת ובנוסף למשפחות השכולות יש כאן גם משפחה של חטוף".

מעיריית אופקים נמסר בתגובה: "אנחנו מכבדים את המשפחות השכולות ואת עמדתן. השנה אנו מציינים את עצמאות ישראל כאשר התכנים נבחנו ונבחרו בקפידה, בהתאם למצב השורר במדינה. אירוע צנוע שמסמל את עצמאותנו ואת הגבורה של תושבי העיר, שהצילו ואיפשרו לנו להמשיך לחיות.
הנושאים העומדים במרכז הטקס הם א"י, גבורה, תקומה וניצחון. בתחילת האירוע נקיים תפילה משותפת לשלום מדינת ישראל וחיילי צה"ל והחזרת החטופים. בטקס המעבר יקיימו בני הנוער מופע דגלנות, והלהקות המקומיות נערכו עם רפרטואר מאחד סביב נושא צה"ל ויחד ננצח. לא יתקיים מופע זיקוקים. לילדים תערך הופעה של קופיקו, ועידן חביב וקרן פלס יופיעו עם רפרטואר רגוע ומאחד.
דווקא בימים אלה ודווקא באופקים חייבים לחזק את התושבים ואת תחושת הגאווה שלנו כמדינה. בבדיקות שערכנו ניכר כי חשוב מאוד לתושבים לציין את יום העצמאות למדינת ישראל, אשר כאמור יתקיים השנה באופן צנוע ובישיבה, ולא במתכונת של מסיבת ריקודים עם מופעים מקפיצים, כמו בכל שנה".

07.05.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.