צילום: פוטו אלול

פערי הבריאות בין המרכז לפריפריה: "אנחנו בני ערובה"

ראש עיריית דימונה ויו"ר הרשות לפיתוח הנגב, בני ביטון סיפר בתוכנית "בוקר טוב דרום" על המכתב ששלח לשר הבריאות במטרה להביא את הטיפול בתאי לחץ לדרום

פערי הבריאות בין המרכז לפריפריה: בני ביטון, ראש עיריית דימנונה ויו"ר הרשות לפיתוח הנגב פנה בשבוע שעבר לשר הבריאות ניצן הורביץ בבקשה לאשר לתושבי הדרום להשתמש בתאי לחץ שקימיים בבאר שבע. כיום, תושבי הדרום שנזקקים לטיפול בתאי לחץ נדרשים להרחיק את בית החולים אסף הרופא, למרות שקיימים מפעילים פרטיים בעיר באר שבע.

בראיון הבוקר לתוכנית 'בוקר טוב דרום' זעק בני ביטון על פערי הבריאות בין המרכז לפריפריה שבאים לידי ביטוי בטיפולים בתאי לחץ "אנחנו בני ערובה, 900 אלף תושבים- כמעט מיליון תושבים, נאלצים לדדות את רגליהם לבית החולים אסף הרופא כדי לקבל את הטיפול, זו שערורייה ממדרגה ראשונה."

בנוסף, בחשיפה של אסף פוזיילוב כתב רשת ב' בדרום בתוכנית 'סדר יום', התגלה כי גם חולי סרטן שנזקקים להקרנות נדרשים להרחיק עד המרכז. כיוון ששני מכשירי הקרנות לטיפול בסרטן נמצאים בבית החולים סורוקה בשגרה ובחודשים האחרונים נותר רק אחד עד להתקנתו של מכשיר חדש ומי שמשלם את המחיר הם תושבי הדרום. טל סלובו, ביתו של חיים סלובו שזקוק להקרנות, סיפרה הבוקר לרדיו דרום על הקשיים בדרך להקרנות מצילות החיים ועל הגזירות הכלכליות שנדרשות בעקבות כך.

תגובת משרד הבריאות לפנייה של בני ביטון לשר הבריאות:
לפי תקנות בריאות העם: מכשירים רפואיים מיוחדים, יש מגבלות על מספר תאי הלחץ שניתן לאשר להפעלה במדינת ישראל.
עד לשינוי התקנות על ידי הכנסת לא ניתן להוסיף מכשירים נוספים. משרד הבריאות מנהל דיון ועבודה עם משרד האוצר על מנת להוסיף טכנולוגיות נוספות ובכללם תאי לחץ.

תגובת סורוקה למקרה חיים סלובו:
ראשית, אנו מתנצלים ומצרים על התחושות של המטופל ובני משפחתו.
בית החולים סורוקה פועל ללא לאות לשיפור השירות ולהצטיידות בטכנולוגיות החדישות ביותר במטרה לשפר את השירות למען תושבי הנגב.
במסגרת זו, בית החולים גייס משאבים, יחד עם השקעה משמעותית של כללית בהיקף של 10 מיליון ₪, לרכישת מכשיר מאיץ חדש המשמש לטיפולי קרינה, טכנולוגיה רפואית מהמתקדמות שיש.
התקנתו נעשית ב"בונקר" בעל קירות עבים ומוגנים במיוחד כדי למנוע דליפה של קרינה מסוכנת וגם לאחר התקנת המאיץ בבונקר המחודש, נדרשים כיול והתאמות טרם שניתן להפעילו, פעולות מורכבות שאורכות זמן.
בשל כך, בסוף חודש מאי פורק המאיץ הישן כדי לפנות מקום למאיץ החדש שיפעל לקראת סוף השנה.
במקביל, הצוות המסור של יחידת הקרינה התגייס להוסיף שעות עבודה בלילות ובסופי שבוע כדי למזער את הפגיעה בתושבי הנגב ואנו נותנים מענה למטופלים באמצעות המאיץ הקיים שפועל. אנו משקפים למטופלים ולבני המשפחות את המצב.
בסיום ההתקנה יפעלו בבית החולים שני מאיצים מתקדמים שיתנו מענה לצרכי הנגב הנוכחיים. בעתיד יידרש ככל הנראה מאיץ שלישי בהתאם לגידול האוכלוסייה והצרכים.


תגובת משרד הבריאות למקרה חיים סלובו לאחר בירור עם קופת חולים כללית לגבי הנושא:

ראשית, נאחל לפונה החלמה מהירה ובריאות שלמה.
לאחר בדיקה שערכנו מול קופת חולים כללית, עלה כי בית החולים בשלבי החלפה של מאיץ קווי ישן במאיץ קווי חדש על מנת לשפר ולתת שירות טוב יותר למטופליו ובשל כך, ככל הנראה התארכו הזמנים לקבלת הטיפול. עוד עלה כי ההחלטה על קבלת הטיפול בבית החולים סוראסקי התקבלה על ידי המטופל. עם קבלת פנייתכם, העברנו את הסוגיה להתייחסות הקופה, בעקבות פניות קודמות כבר פנו נציגי בית חולים סורוקה למטופל ומשפחתו והציעו שוב את האפשרות לקבל את הטיפול בבית החולים, אך המטופל בחר להמשיך את קבלת הטיפול בבית חולים סוראסקי.
יתר על כן, בהמשך לבקשת המשפחה לממן את השהייה בתל אביב ואת הנסיעות לבית החולים, הקופה אישרה להגדיל את הסיוע הניתן למטופל מלפנים שורת הדין.

נציין כי, משרד הבריאות בשיתוף עם שירותי בריאות כללית עובדים על הוספת מאיצים נוספים בבית החולים סורוקה על מנת להגדיל את נגישות הטיפולים למטופלים באזור הדרום.

לא רק זאת, משרד הבריאות מקדם רבות את הנושא של קידום הפריפריה וחיזוק התשתיות הרפואיות כולל הנושא של הוספת מכשור רפואי מיוחד נוסף שיוכל להנגיש את הטיפול למטופלים.

20.07.2021
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.